| ankadiana9 a întrebat:

Cne stie site cu diete dar care sa nu fie prea complicate? funditalove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia_6778 a răspuns:

Buna!
Uite, eu am gasit un site, ii zice solutiideslabit.ro - au diete si iti explica cum functioneaza si iti dau si exemple de ce poti sa mananci, retete de gatit acasa etc. Sper ca ti-am fost de folos! happy

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile,apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy cea mai buna dieta: Vointa multa, si renunta dulciuri, rontaitul dint-re mesesmug

| alextheking11 a răspuns:

Dieta cu supa de varza sa mananci supa de varza. mai multe pe google! sau dieta cu apa sa iei in prima zi cand incepi dieta se ia un pahar cu apa pe stomacul gol a doua dimineata doua pahare a 3-a 3 pahare a 4-a patru pahare a 5-a 5 pahare a 6-a 6 pahare a 7-a sapte pahare pana la a 8-a zi 8 pahare cu apa. sper ca te-am ajutat! big grin

| CorpulUman a răspuns:

Salut,

O reteta foarte buna, dar de care trebuie sa te tii, poti gasi aici: Dieta. Vezi ca are si video si a tinut-o si Nicoleta Luciu. Mult succes!