| SamirRadu a întrebat:

Buna! Cred ca mi-a iesit un neg pe deget, asta inseamna ca am HPV? Stiam ca HPV ul se ia doar prin contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Virusul se transmite prin contact direct, piele pe piele, fie in cursul actului sexual (contact sexual vaginal, an.al sau oral), fie la atingerea pielii din regiunea contaminata (frecvent, regiunea genitala)."
https://www.reginamaria.ro/......a-uman-hpv

2 răspunsuri:
| Crescent a răspuns:

Poate ti-a iesit doar asa. O sa iti treaca singur peste ceva timp

| vasile2222 a răspuns:

Se ia in multe feluri.
Oricum sunt foarte multe variante ale virusului.