| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se poate scapa de grasime doar prin alimentatie? De exemplu: sa mananc mai multe proteine, legume, fructe, fara sucuri, dulciuri, si nu mai stiu ce...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu. Mai trebuie să îți mișți și fundul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca lasi sucurile, dulciurile si te dai pe sport zilnic, vezi rezultate. Cel putin la concluzia asta am ajuns eu, asa ca imi port burta mandru.

| Ineys a răspuns:

Da, se poate.

| RoCkKiD a răspuns:

Regret sa te dezamagesc dar daca nu cumva faci sport ore in sir in fiecare zi, e singura varianta. Al doilea lucru care te va dezamagi e ca nu coneaza neaparat ce mananci cat conteaza cate calorii manaci, poti salbi si cu ciocolata. Nu ar fi neaparat o slabire sanatoasa sau suportabila dar teoretic e posibil.

Cauta pe net informatii despre cum sa numara caloriile si cum sa fii in deficit caloric

| Apokales a răspuns:

Da.

| JicaContra a răspuns:

E simplu: kcalorii multe = grasime multa

| Eireann a răspuns:

Facand doar deficit caloric poti sa dai jos o perioada. Dar s-ar putea sa nu iti placa cum arati si sa pierzi masa musculara. E mai indicat sa faci sport/exercitii pentru a lucra muschii si poti sa iti dezvolti un corp frumos.

| Eugen80 a răspuns:

Nu. Trebuie miscare, sport. Fructele contin fructoza -> zaharoza. Zahar ai peste tot, inclusiv in paine.

| AMC2551 a răspuns:

Heei. nu e atat de greu sa faci cateva exercitii in fiecare dimineata si seara!
Incearca sa ai o alimentati cat mai corecta, 5 mese pe zi : 3 mese principale si 2 gustari la diferenta de 3 ore.
Evita carbohidratii si dulciurile, grasimile sau orice are multe calorii.
Fiecare masa trebuie sa contina cat mai multa proteina, pentru o topire mai accelerata a grasimilor iti recomand proteina vegetala, face minuni cu corpul nostru. Si nu doar vei slabi, ci si vei avea mai multa energie si un ten mai frumos.

Micul dejun este cel mai important, sa fie bogat in proteine si putini carbohidrati, iti va stopa pofta de mancare seara si iti oferi un plus de energie pe parcursul zilei!
Un alt detaliu important este apa, apa ajuta la topirea grasimilor. Consumul de minim 3 litri de apa pe zi, ajuta la funtionarea organismului, si topeste grasimi.

Totusi e bine sa ai si un pic de activitate fizica. Cu un plan alimentar bine pus la punct, nu este nevoie sa tragi la greu. Vei slabi mai incet, dar vei slabi corect si daca te vei intretine nu te vei ingrasa inapoi.

Daca vrei mai multe detalii, te rog sa-mi spui!

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru AMC2551):

Ce ai scris tu mi se pare cura de ingrasare : "5 mese pe zi : 3 mese principale si 2 gustari la diferenta de 3 ore. "
Luand in considerare ca in perioada asta se face putina miscare cu corona, 1 masa pe zi este suficienta. + ceva gustari
1500 de calorii ajung Pentru Mentinere Nu pentru slabire.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AMC2551):

Nu e ok sa eviti grasimile, grasimile trebuie sa faca parte din alimentatia ta zilnica!