Întrebare recomandată | Pufuletmic a întrebat:

cum fac sa-mi treaca febra musculara. am fost la karate iar acum am dureri groaznice! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

,,Cui pe cui se scoate'' Sora mea a facut sport de performanta.Cand facea febra musculara antrenorul o punea sa faca exercitii usoare pentru ca muschii sa nu se intepenesca de tot. Poti intrebareba pe antrenorul tau.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inainte si dupa de antrenament fa cate un humat de ora de exercitii de incalzire / relaxare...

| RAY a răspuns:

Fa usoare miscari de relaxare in rest nu ai ce face

| OnuOnulică a răspuns:

Deși ți se pare imposibil, dacă faci mișcare din nou a doua zi, se ameliorează considerabil durerea. Probabil primele 5 minute ți se vor părea imposibile, dar ulterior vei vedea că acidul lactic din mușchi se diminuează și nu mai resimți atât de mult durerile.
Poți să te ajuți și cu o aspirină, dar în principal: mai multă mișcare!

Baftă!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Masaj usor cu o crema activa si activarea lejera a zonei dureroase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai o baie normala, dar cu apa destul de calda, apoi Voltaren si Diclac, intinse uniform pe zonele dureroare. NU frectie, doar intinse si la caldurica in pat, cu un ceai de relaxare.

| Chamberlin a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate.

| TempestUV a răspuns:

Fa miscare ca sa nu iti intepeneasca muschii.

| Mirunelu a răspuns:

Fa baie in apa calda si pune 2-3 pumni de sare grunjoasa.

| Darker a răspuns:

Incearca sa iti incalzesti piciorul cat poti, putin cate putin, si va trece.

| darrio2007 a răspuns (pentru Darker):

Nu a zis nimic de picior.

| Darker a răspuns (pentru darrio2007):

De obicei, daca nu ai antrenament sportiv si nu esti atletic, febra musculara se face de cele mai multe ori in partea abdominala, la spate si pe aproape tot piciorul, am dedus ca la picior este problema...

| darrio2007 a răspuns (pentru Darker):

De obicei apare la muschii cei mai solicitati.In functie de sportul practicat.El cred ca nu a facut de ajuns incalzirea inainte de a se apuca de miscari.

| Biancutzika a răspuns:

Ooo nu ai idee de cate ori am patit asta.
Ca sa iti treaca, nu sta in pat holbandute la TV. Fa miscare. Incearca sa faci 10 geloflexiuni calm si usor. Dupa care aseazate in pat si relaxeazate. daca nu faci miscare te doare si 3 zile. Funda?

| lavinia06 a răspuns:

Mie mi-a zis un profesor de sport ca febra musculara trece doar daca faci sport! E bine sa faci niste miscari usoare adica ca un fel de incalzire! Fundita?

| Anna17C a răspuns:

Majoritatea oamenilor cunosc faptul ca exersarea musculaturii va contribui la disparitia febrei musculare. Aceasta metoda chiar functioneaza destul de bine. Dar acest lucru trebuie facut doar dupa ce intensitatea durerii a scazut. Desi muschiul tensionat va fi inca dureros doar cand situatia pare sa se remedieze se vor face exercitiile fizice. In caz contrar, musculatura poate fi afectata iremediabil mai ales daca nu i se ofera ragazul sa se relaxeze in mod corespunzator.
Pana cand durerile vor ceda, muschii se vor relaxa cu ajutorul masajului. Exista o diversitate de geluri care pot fi utile in acest scop.
Dupa ce va incepe procesul de vindecare al muschilor, se vor lua si alte masuri ajutatoare. Se vor consuma cantitati mai mari de proteine si glucide care au rolul de a contribui la refacerea acestuia. Consumul de zahar, miere si glucoza sau alte alimente de genul acesta (banane, pepene rosu, dar si alte fructe dulci) vor sustine procesul de vindecare.
Daca durerea incepe sa se diminueze, muschiul va fi actionat, cate putin, prin exercitii fizice usoare de intensitate scazuta. Chiar daca apare senzatia de disconfort si durere, vindecarea va fi mult mai rapida.

| Aliadiere a răspuns:

Poti lua o aspirina si iti trece febra!tongue

| Larryyyyy a răspuns:

Poti sa incerci si cu o tableta de Ibuprofen 400winking si o baie calda. Funda?

| qKels a răspuns:

Incearca sa ei o aspirina si fa un dus sau baie cald odihnestete sau prin miscare putin cate putin