| VutcariovEmilia a întrebat:

cum pot sa scap de punctele negre de pe fata rapid si prin metode naturiste? ...Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Pinocchio a răspuns:

Aici gasesti ce te poate ajuta:

http://www.ele.ro/......nute-27588

| soloangel01 a răspuns:

Metode naturiste nu prea sunt. Eu am incercat chestia asta: Gelatina cu lapte cald. Se face ca o pasta mai subtire si se pune in zona cu problema. Astepti vreo 5 minute sa se intareasca. Tehnic trebuia sa ramana pe pielita aia de gelatina niste puncte. Mie nu prea mi-a iesit.
Mai bine cauta niste creme sau ceva la farmacii.

| ILoveMy01 a răspuns:

Inainte de toate, desi suna banal, nu uita sa te demachiezi seara inainte de culcare. Este o greseala capitala sa dormi cu fata incarcata de fond de ten, pudra si farduri. Alege demachiatul potrivit pentru tipul tau de ten. Dupa demachiere, foloseste o lotiune tonica. Este important sa te abtii sa iti storci cosurile. Iti faci mult mai mult rau decat bine.

Poti lucra la aspectul tenului tau si pe timp de noapte. Exista creme speciale pentru eliminarea cosurilor pe care le aplici inainte de culcare. Ele reduc secretia de sebum si confera tenului un aspect uniform.

Alte tratamente-minune anti-acnee sunt gelurile de aloe vera si ceaiul verde, pe care trebuie sa le aplici in zona cu probleme.

Punctele negre
Punctele negre sunt prima faza a acneei si sunt cauzate de excesul de sebum. Cel mai bine este sa scapi rapid de ele. Inainte sa treci la extractia punctelor negre, aplica pe fata un gel special care sa curete porii in profunzime.

Apoi, exista o multime de variante naturiste pentru eliminarea punctelor negre: de exemplu, infuzia cu ceai de musetel, urmata de exfoliere si extractie. O alta varianta ar mai fi sa aplici pe zona problematica miere incalzita, pe care sa o clatesti dupa un sfert de ora. Mierea este un dezinfectant bun. Sucul de lamaie poate fi si el de folos. Nu trebuie decat sa il aplici in zona cu puncte negre.

Exces de sebum
Tenul gras necesita o ingrijire speciala. Trebuie sa folosesti produse speciale care sa indeparteze excesul de sebum de pe piele.

De exemplu, ai nevoie de un demachiant care sa contina acid salicilic, pe care sa il folosesti macar de doua ori pe zi.
Pentru tenurile foarte grase este recomandat un tonifiant pe baza de alcool.
Sper ca te-am ajutat!