| R0011 a întrebat:

Cum pot scăpa de cearcăne? Dimineaţa când ma trezesc le am şi mă cam deranjează. Parcă aş fi bătută! Oricât de odihnită aş fi tot le am. Nu vreau creme. Help! FUNDĂĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HeartBeat_5869 a răspuns:

Buna!

Extrem de benefice pentru reducerea cearcanelor sunt compresele caldute cu infuzie de albastrele. Puteti sa folositi chiar saculete mici din panza, pe care le umpleti cu albastrele, le introduceti un minut in apa clocotita si dupa racire le aplicati pe ochi. Se mai pot aplica si comprese cu infuzie de tei sau rozmarin, care au de asemenea rezultate remarcabile.

Sunt cunoscute rezultatele foarte bune pe care niste banale felii de castravete le au asupra ochilor obositi sau asupra cearcanelor, datorita efectului racoritor. Fie ca aplicati pur si simplu doua felii, fie doua comprese inmuiate in zeama de castravete, pe care le mentineti pentru 15-20 de minute, ochii vostri vor fi mai relaxati, iar cearcanele se vor estompa.

Cartoful are importante proprietati cicatrizante si calmante, reduce cearcanele si calmeaza pleoapele iritate. Se pot aplica doua felii simple de cartof, insa pentru rezultate optime se recomanda urmatorul tratament: pregatiti un piure dintr-un cartof, lapte caldut si galbenusul unui ou. Aplicati acest amestec pe zona ochilor si mentineti timp de 20 de minute, apoi clatiti cu apa calduta. Cartofii cruzi sunt foarte buni si pentru pungile de sub ochi.

Rezultate incredibile se pot obtine si prin aplicarea compreselor cu ceai verde. Acestea sunt benefice atat pentru cearcane, cat si pentru pungile de sub ochi sau pentru riduri. Daca aveti ceai la pliculet, puteti sa folositi chiar aceste pliculete, pe care le introduceti un minut sau doua in apa calduta si apoi le aplicati pe ochi.

Pentru atenuarea cearcanelor si a pungilor de sub ochi se pot folosi si comprese cu apa sarata (aproximativ 25 de grame de sare la 500 grame de apa).

Sper ca iti vor fi folositoare aceste sfaturi happy

Papa:*
app fundita?batting eyelashes

8 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Cearcăne sunt vase de sânge sparte pe faţă datorate unei alimentaţii greşite sau unei afecţiuni hepatice. Se impune o dietă fără coloranţi, arome, conservanţi, carne de porc, tutun, alcool şi cafea. Se ia echinaceea, anghinare şi preparate cu Aloe Vera, capsule cu ulei de peşte, care reglează secreţiile hormonale. Pe faţă se unge cu unguent de gălbenele sau ulei de măsline. Daca ai cearcane doar dimineata pune comprese cu ceai verde sau 2 felii de castraveti.

| Poinsettia a răspuns:

Felii de cartofi pe ochi.winking

| gogusamsung a răspuns:

Ține o lingură pe ochi

| alexutsuuu a răspuns:

Nu iti trebuie nici o crema. Ori castravete, cartof, sau smochine pe care le tai in jumatati si le pui pe zona cu problema. DACA NU MERGE, INCEARCA TOTUSI ANTICEARKANUL!

| HeartBeat_5869 a răspuns:

Multumesc pentru fundita!:*

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

Papa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu gheata.In fiecare seara/dimineata(sau si seara si dimineata, cum vrei)maseaza zona cu o bucata de gheata(1/3 dintr-un cub pentru fiecare)pana se topeste complet.Primele rezultate se vor vedea din prima saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IsSaa love struck.multumesc mult pentru sfaturi, eu sunt baiat si nu prea as vrea un anti cearcan, pupici happy

| ħąρργ ρέσρІέ ĥáρργ fąċėŝ a răspuns:

Pai puneti 2 castraveti pe ochii si stai elaxacta cam 5-6 min...
Am vazut ca merge incearcawinking
Nu ai nimic de pierduthee hee