| sarah15 a întrebat:

Cum pot scapa de vergeturi? Am aproape 16 ani si mi-au aparut in ultimul timp vergeturi de culoare rozalie pe picioare si fese. La inceput nu le-am dat importanta crezand ca se datoreaza cresterii si nu aveam decat un pic pe pulpa de la picior, dar pe parcurs mi-au aparut mult mai multe si mi s-a parut foarte ciudat. Am vorbit si cu mami si a zis ca ea nu a avut decat cateva dupa ce m-a nascut pe mine si ca s-a dat cu crema si dupa i s-au estompat in timp si ca nu intelege de ce de la varsta asta eu am atatea. Am fost si la farmacie si mi-am cumparat o crema speciala de vergeturi cu care ma dau de vreo 2-3 sapt si nu prea vad rezultate, bine, trebuie sa mai astept, dar oare voi scapa de ele sau macar sa se estompeze. In special mi-e frica sa nu imi apara altele! Doamna de la farmacie a zis ca s-a mirat ca i-au venit in ultimul timp multe adolescente cu aceeasi problema si crede ca s-ar putea sa fie din cauza cresterii bruste..Stiu ca vergeturile apar dupa ce te ingrasi/slabesti brusc sau dupa sarcina. Eu nu m-am ingrasat si nici nu am slabit deloc! Am cautat si pe net si nu m-am prea lamurit cu nimic..Cu ce ma pot da ca sa scap de vergeturile astea, sa le estompez macar si in special sa nu-mi apara altele? Aveti idee care ar fi cauza? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Fa bai calde in zona respectiva, consuma multa apa si fructe si legume cu viatamine A, E si C. Daca este grav poti apela si la proceduri speciale la saloana de cosmetica.Am folosit si eu candva o crema de la plafar pentru vergeturi si am remarcat ceva diferente fata de ce aveam inainte.

| sarah15 explică (pentru ElenaSA):

Multumesc pentru raspuns, sper sa reusesc sa le fac sa se estompeze macar.

1 răspuns: