| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta dereglarile hormorale la pubertate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce ești fată : dereglarea ciclului, coșuri, tot felul de porniri de rebeliune și stări incontrolabile

| RoCkKiD a răspuns:

Ai o gramada de hormoni care te pot impacta in o multime de feluri, cele mai evidente sunt cele care tin de dezvoltare dar singurul mod prin care poti sa afli daca exista sau nu o problema e daca mergi la medicul pentru analize.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Dar cateva exemple de simptome? Se află si din analizele de sânge? Acum cu virusul nu prea pot. Sper sa treaca cat mai repede.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

In functie de care este dezechilibrul poti avea cam toate simptomele de sub soare deci n-are sens sa te uiti dupa simptome. Glantele endoctine controleaza o multime de procese din organism.

Partea buna e ca daca nu cumva ai ceva simptome severe, ceea ce nu cred ca e cazul ca le-ai fi mentionat poti sa astepti mai o luna pana e gata povestea asta.

Ti se vor face analize specifice in functie de simptomele cu care te prezinti la medic, in general sunt analize de sange.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Cum ar fi simptomele severe? Am greata uneori,am slăbit, mănânc putin, sensibilitate, am burta usor umflată si menstruatie neregulata(luna asta a avut culoare mai deschisa si a durat mai putin), dureri de cap si etc..Simtomele pot fi din cauza unei dereglari hormorale?

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Ma tem ca nu cred ca trece intr-o luna nebunia asta.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Si acnee am uitat sa mentionez.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pari sa ai chestii care sa iti puna viata in pericol, poti sa mai astepti. Simptomele de mai sus pot fi pe baza hormonala sau nu, nimeni nu iti poate spune cititnd ce ai scris aici, ai neovie de un consul medical daca esti de parere ca e cazul.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc! Dar dereglarile hormorale pot trece de la sine?

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta iti va spune un medic dupa ce te va consulta. Cert e ca daca esti de parere ca ai o problema e nevoie de un consult neaparat.

| Nume6 a răspuns:

Îţi intârzie menstruaţia sau îţi vine de două ori pe lună, te simţi irascibil fără motiv, îţi apar coșuri multe. Ai poftă mare de mâncare, sau poate n-ai deloc, îţi vine să dormi des.

| anonim_4396 explică (pentru Nume6):

Menstruatia oricum imi întârzie pentru ce e neregulată. NU am pofta de mâncare, nu imi vine sa dorm des...Am văzut că pot fi si alte simptome cum ar fi:plângi fara motiv, umflarea abdomenului, constipatie, balonare, greata ...Cam in astea ma încadrez

| Anee1667 a răspuns:

DEREGLAREA HORMONALĂ afectează nu numai forma corpului, ci și activitatea fizică, stările sufletești sau modul de gândire.
MANIFESTĂRI:
- creșterea/pierderea în greutate
- creșterea părului pe anumite zone ale corpului datorită producției de hormoni androgeni
- Întârzierea sau chiar lipsa menstruației
- Menstruație însoțită de crampe abdominale
- Mărirea sânilor
- Sensibilitate emoțională crescută
- Stări de greață
- Lipsa poftei de mâncare
- Plâns
- Modificări ale comportamentului sau ale percepțiilor
- Iritabilitate
- Insomnii
- Transpirație excesivă
- Lipsă de concentrare
- Atacuri de furie
- Depresie
Este important ca în această perioadă să vorbești cu părinții pentru că vei avea nevoie de mult sprijin emoțional și sfaturi.

| anonim_4396 explică (pentru Anee1667):

Multumedc! Astea pot sa apara si la puberate? Si de ce apar si cand se termina?

| anonim_4396 explică (pentru Anee1667):

Multumesc* Si acnee nu?

| Anee1667 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acneea e unul dintre lucrurile care poate apărea fie în adolescență, fie după aceasta.
Aceste dereglări ar putea trece de la sine, sunt lucruri absolut normale care apar în viața oricărei adolescente la un moment dat.
Nu te panica.

| anonim_4396 explică (pentru Anee1667):

Nu sunt chiar adolescentalaughing sunt mai mica de varsta, totusi ar putea apărea și la o varsta mai mica