| anonim_4396 a întrebat:

cum se trateaza pelada? care este cel mai eficient tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aurelia a răspuns:

In unele situatii, tratamentul este deceptionant. Nestiindu-se exact etiologia peladei, nu exista un tratament cauzal. Este inutila raderea scalpului, deoarece nu va fi stimulata cresterea parului. Firele de par moarte se elibereaza din foliculul pilosebaceu dupa un interval de 60 zile, deci dupa inceputul oricarui tratament parul va continua sa cada inca 2 luni, deci abia dupa acest interval se poate masura eficacitatea terapiei. La 60% din cazuri, exista o tendinta la vindecare spontana a peladei, rezultatele oricarui tratament fiind mai bune cu cat pelada este mai recenta. Chiar daca se obtin rezultate bune, sunt posibile recidive la intervale variabile dupa intreruperea tratamentului.
In tratamentul local, care se practica in principal, se folosesc iritanti nespecifici (cignoline, fenol), corticosteroizi, imunomodulatoare, care induc dermatita de contact (dinitroclorbenzen - DNCB, difenciprona - DCP, dibutilesterul acidului scuaric - SADBE), vasodilatatoare (minoxidil), PUVA.
Tratamentul general se face, in anume cazuri clinice, cu corticoizi, ciclosporina sau isoprinosina.

Succes, gasesti mai multe pe internetwinking

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog, nu te trata dupa ce spun unii sau altii.Fiica mea mai mare a avut pelada pe fond nervos la varsta de 7 ani (acum are 34), am facut tratament la Spitalul Militar Central timp de 4 ani, dar acum au aparut alte medicamente, medicina a evoluat, medicul respectiv a iesi la pensie de mult.Deci mergi la medic pentru investigatii si tratament, e mai sigur.

| crizantema a răspuns:

Ce este pelada? Cumva caderea parului? Doamne... daca da inseamna ca am incurcat-o dupa cum zice @Aurelia, imi cade foarte mult...
@magi imi cer scuze ca nu te pot ajuta, dar poate ma ajuti tu si spui si ce este pelada, simptome.kiss

| oana23madrid a răspuns:

Ce fel de boala este nu am auzit de acest diagnostic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vrut sa deschid subiectul pentru ca, in fam mea este un caz. a incercat cu tratamente scumpe fara nici-un rezultat de vindecare completa.reaparea dupa o anumita perioada in alta zona a capului.singurul care a dat rezultat a fost masajul zonei afectate cu un catel de usturoi.de atunci nu a mai reaparut. sper sa fie de folos si altora, dar cel mai mult conteaza starea psihica a persoanei respective, pentru ca tratamentul dureaza ani de zile. specialistul are ultimul cuvant, dar tot el a recomandat usturoiul ca fiind cel mai bun.