| queneen a întrebat:

Buna, cunosc cateva fete de 17-18 ani care iau anticonceptionale.
As vrea sa stiu in primul rand pentru ce le iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ANTICONCEPȚIONÁL, -Ă adj., s.n. (Mijloc) care împiedică fecundarea ovulului de către spermatozoid

e clar acum?

| Wr3nch a răspuns:

Sunt cazuri in care e prescris de ginecolog ca sa regleze balansul hormonal, deci nu se iau doar ca sa previna sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pentru acne se pot lua: https://www.pasagera.ro/solutii-pentru-acnee-pilule-contraceptive.html

| Frank51 a răspuns:

Le place carnea.

| Adry05 a răspuns:

Dereglări hormonale cel mai probabil. or mai fi și unele care iau cu scop de protecție...

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

Punem pariu ca tipul care te-a insultat, nu dureaza mult pe situl asta?
Pace

| Frank51 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu stiu ce sa zic, fiecare cam face ce vrea pe site-ul asta deci nu m-ar mira sa nu se ia masuri.

| Justme79 a răspuns:

Buna pentru a se proteja că să nu rămână însărcinate fiind și micuțe de vârstă îți dai seama că nu își doresc bebe de la o asemenea vârstă:p

| queneen explică (pentru Justme79):

Si nu poti avea probleme de sanatate daca le iei mereu?

| Justme79 a răspuns (pentru queneen):

Depinde de organismul fiecăreia am o prietena care sa îngrășat de la ele sau sunt persoane care nu le fac bine in corp in primul trebuie mers la medic îți trebuie analize făcute și în funcție de asta îți spune ce trebuie sa iei pentru că știu sunt enn anticoncepționale eu una sincer nu am luat niciodată îți spun doar din ceea ce știu de la anumite cunoștințe...

| Panamax a răspuns:

Pentru raceala in caz ca umbla mai dezbracate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dereglari hormonale si sa nu rămâi gravida daca ai facut neprotejat!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru queneen):

în 29 Mai | queneen explică (pentru AlinaElena79):
Si nu poti avea probleme de sanatate daca le iei mereu?
Daca pastila AC contine cantitatea precisa si combinatia corecta de hormoni in acel caz NU va provoaca niciun fel de probleme femeii. Medicul ginecolog alege si prescrie pastila AC pe baza unui profil hormonal propriu, pe care-l schiteaza pe baza rezultatelor analizei hormonale efectuate si astfel pastila va fi in mod cert ''potrivita'' si efectul ei se va plia pe activitatea hormonala proprie, perfect ''ca o manusa'' pe mana. S-a constatat ca intr-adevar pastila provoaca cresterea apetitului si femeia care nu reuseste sa se abtina sau sa reziste si sa se opuna in a-si satisface pofta de mancare, de regula se ingrasa. Sanatate!