| eu88 a întrebat:

cunosc o persoana care are un copilas de 1 an jumate si de vreo 8 luni nu mai vrea sa manance nimic...mananca numai lapte o sticluta dimineata... a fost cu el la doctor insa doctora i a spus ca nu poate fi chiar asa...stie cineva ce ar putea sa faca... ce sa ii dea? ...va multumesc mult:*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut problema asemanatoare chiar cu fiica mea. In afara de cate 30-40 grame lapte praf (de un singur fel), de 3-4 ori pe zi, nu a mancat nimic. Daca rareori a baut 120-150 ml, atunci nu a mai mancat nimic in restul zilei, eventual putin ceai, noaptea.
Supica cu legume ce i-a fost preparata o scuipa imediat, asemenea celorlalte mancaruri.
Intr-o zi am fost invitati la masa la socrii, fata a stat alaturi de noi. Ne a vazut mancand si a cerut de mancare. Supa de legume, fara condimente si sare, a scuipat-o si a cerut insistent din farfuria noastra, ce mancam noi!
Surpriza! A mancat o farfurie intreaga, cu deosebita pofta!
Seara am facut o incercare: am schimbat supica de bebe si i-am dat din farfuria ei supa noastra, bine condimentata. Si iarasi a mancat-o.
Dupa acea a primit si mancat tot ce am mancat si noi: sarat si condimentat. Fara nici o problema!
In scurt timp si-a revenit, a luat greutate si s-a dezvoltat normal.
Concluzia: Nu degeaba s-a inventat folosirea condimentelor, ele ajuta foarte mult la gust, digestie etc, iar copilul simte ce-i prieste si ce nu!
Incearca sa-i dai si tu mancare obisnuita, cu gust bun, probabil o va manca!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa duca copilul la un pediatru ca lumea. Cum adica nu poate fi chiar asa. Deja copilul trebuie sa fie malnutrit in ultimul hal, presupun ca are greutatea unui nou nascut, ca nu merge si nu reactioneaza prea bine la stimuli. Sa mearga urgent intr-un spital mare de pediatrie si sa-l interneze, fiindca lipsa de alimentatie la varsta asta determina deficite neurologice permanente. Practic va ramane asa flasc, inert si letargic toata viata.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu mananca nici dulciuri? Eu nu stiu nici un copil sa nu manance dulciuri. Posibil ca, daca mananca dulciuri, sa aiba energie..., desi nu are de unde sa isi ia vitaminele necesare. Oricum e bine sa mergeti la medic cu el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei alimentatia copilului ofacem noi. Daca ai spus ca maninca numai atit inseamna ca numai atit i-a dat pina acum. Iar chestia cu doctorul e ominciuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...bb meu are 1 an jum si inca mananca mancarea pasata desi are 8 dinti si 4 masele. ii dau ciorba de legume cu carne la pranz, de fiecare data diferite, dim se trezeste la 10, 11 si la 13 ii dau masa de pranz, la 14 il culc, doarme 2, 3 ore dupa care ii dau iaurt, sau banana cu branza, lapte cu cereale, fructe, iar seara pe la 20 ii dau piure cu ou, sau cu ficatel, sau lapte cu orez.seara cand se culca bea un biberon de laptr (praf), pe la 4 mai bea unu (150ml) si dim la 7 mai bea unu (prin somn). ce as putea sa ii mai dau sa manance, avand in vedere ca mananca doar pasat, si mancarea sa nu fie uscata, trebuie sa ii pun un pic de zeama, altfel nu mananca deloc.nu stiu ce sa fac.are 13kg, nu e slab zic eu, e f activ, merge alearga, tipa...mancarea ma dispera, nu suport sa vad ca nu mananca, am impresia ca mananca putin.help

| eu88 explică:

Din contra .copilul are foarte multa energie .nu da semne ca ar fi bolnav ...alearga se joaca ...raspunde la tot... a inceput sa si vb. i au dat dintisorii. .nu are nici o simprtoma de copil bolnav... oricum o sa se duca cu el la un medi c pentru a i da mai multe detalii

| eu88 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri... cel mai bine o sa mearga cu el la medic ...si copilului i s a dat sa manance orice fel de mancare nu numai lapte ...doar asta vrea el sa manance ...restul scuipa indiferent ce mancare este condimentata sau nu ...va multumesc happy

| georgiana24 a răspuns:

Si eu am probleme asemanatoare am un bebe de 1 an si 2 luni si nu mananca alceva in afara de lapte nu stiu ce sa ii mai dau va rog sa imi spuneti ce sa ii dau va multumesc mult

| georgiana24 a răspuns:

Si eu am un bebe de 1 an si 2 luni si tot numai lapte papa dar e vioi si grasut dar nu stiu ce sa ii mai dau sa manance mancare ce sa ii dau? va multumesc