| anonim_4396 a întrebat:

Da, da tot eu happy
E normal sa simt ceva tare asa in sani? In ambii sani, înainte mă mai dureau si ma mâncau, dar acum ceva timp.Sa fie nodul sau ce? E normal sa simt ceva tare si rotunjor? Ps : am 14 ani si menstruatia menstruatia trebuie sa vina pe 20.
Si ii sunt mai grei si plini si areolele s-au inchis la culoare crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

163 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Menstruația menstruația, mama ei de menstruatie care numai vinelaughing

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Prezici viitorul ca nu-mi vine menstruatia? Wow

| Violleta2022 a răspuns:

Esti la varsta cand ar trebui sa discuti toate aceste probleme si dileme cu mama ta, care stie prin ce treci, fiindca la aceeasi varsta a trecut si ea prin ele si te poate sfatuii direct, iti poate explica si arata ce sa faci corect si cum sa te protejezi.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit, a zis ca asa e înainte de menstruație. Dar eu simt ca sânii grei, durerosi și nodulii nu vor trece după ce imi vine menstruația. Asa a zis ca pateste și ea înainte de menstruație. Menstruația trebuia să-mi vina ieri, dar nu se venit. Ma doare capul în fiecare zi sad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot tu, care nu ai nimic, ca de obicei.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ei nu am nimic.
Dar e normal sa am ceva tare? Ori ca inainte nu am observat, ori ca a aparut acum

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi trista. Intro zi o sa iti doresti sa ai ceva tarelaughing

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

hee hee ce amuzant, chiar nu o sa-mi doresc

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa am zis si luna trecuta, ca daca imi vine menstruatia ma liniștesc. Dar au aparut alte simptome si tot nu m-am liniștitcrying tot cred ca sunt

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Si nu se rez nimic daca i se spune pentru ca ea simte aceiasi teroare de la frica, traieste totul ca si cum e real, nu conteaza ca, constient stie ca e aberatie. Abia cand anxietatea se duce si cand va simti totul aliniat cu gandirea constienta, se va opri totul.
Si fara anxietate, in aceleasi conditii nu o sa mai aiba treaba, sau trateaza mult mai bine treaba, si e posibil ca dupa ce se duce, sa dispara si toate porcariile astea, exceptie facand acneea aia care nu stiu de unde e, insa si aia va trece.

Cand nu ai anxietate zici "e, si daca ma ingras, vedem noi, slabesc dupa, sau am ramas gravida, vedem noi, asta e, mergem inainte", asa gandeste un om sanatos, altfel e durere.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Să citești toate întrebările puse de ea în ultimele zile. Eu am răspuns - nu ai nimic- la toate îngrijorările ei excesive.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sper sa nu am nimic. Dar dacă am simptome automat am ceva

| Mogiojojo a răspuns (pentru Marius22222222222):

'Intro zi o sa iti doresti sa ai ceva tare'
Cum adica?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai unele fete in viata intima mai cauta si Ceva tare. Dupa tine ce e acel ceva?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Marius22222222222):

Da, ok dar cum adica intr-o zi? Vrei sa spui la batranete?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu. Vreau sa spun cand mai creste

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Nu va fi cazul!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si de la ce pot sa am acel ceva tare in ambii sani? E mare si rotund si tare, nu stiu ce e crying
De la ce pot face nodul de asta?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, dar degeaba ai zis ca nu are nimic, ca nu conteaza, ea tot frica are, pana nu trece anxietatea. Intreaba din frica ce ar fi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e, nodulul ala va dispare de la sine, e vrajeala anxietatii, dar nu poti sa-ti zic sa stai linistita ca stiu ca nu vei putea, dar macar iti zic ca sa stii care e treaba, ca ajuta infim sa stii constient ca nu e nimic totusi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,exact! Am frica asta crying

Au apărut brusc acum noi simptome:am dor gingiile de jos si sunt umflate, nu am mai pățit asta pana acum (simptomele sarcinii:gingii umflate si dureroase) asa brusc a început durerea gingiile, nu mi-a căzut niciun dinte de curând, nu stiu de ce.
Simptom 2: parul îngrășat, am facut baie marti, si de ce am parul îngrășat (sau cum se spune )? Si asta tot de la sarcina apare am citit

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum sa fie tot de la anxietate? Dar cate simptome sunt de la anxietate?
crying

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

| Marius22222222222 a răspuns:

Hai ca ne era dor de tinelaughing vezi ca ce simti tu e laptele pentru copil

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Mie nuhee hee
Vrei sa-ti dau si tie? Am destulhee hee

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam tarziu. Daca e Maine dimineata la cafealaughing

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Bine,maine dimineatahee hee

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa. La 7 sa fii gata

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

M-am răzgândit. Nu mai vin!

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu trebuie sa vin. happy

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Nu sunt acasahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine,multumesc! Nu o sa o mai fac!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Până te măriți îți trece prosopel

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

hee hee nu ati uitat laughing
Prosopel si cadiță
Mda.winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai uitat * nu s chiar așa de old, old Scholl da, dar asta e altceva.cum sa uit așa ceva You are a true legend & prosopel la valoarea și prestanta voastră...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,da sunt o legendă. Vorbiti cu o legenda in persoanalaughing
*prosopel si cadiță
Asta e sloganul laughing
Cati ani aveti chiar?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Câți ani aveți ..firai tu sa fi prosopel laughing cam dublu cat ai tu happy văd că ești bine dispusa asta insamna ca i scapat de o posibila sarcina de la cădiță sau prosopel? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum ai faima la fiecare întrebare ai minim 30-40 de răspunsuri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing da
Ca raspund la fiecare persoana cu 3/4răspunsuri laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca am scapat.NU mi-a zis nimeni 100% ca nu a-si fi.
Bun e dispusă, mda..Nu stiu ce sa zic, ma doare capul in fiecare zi acum, scap de simptomele alea, apar altele, eu sănătoasă prea curând nu o sa mai fiu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Welcome to my world sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adică?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot așa că tine din cauza ipohondriei am o anxietate de toată frumusețea și nu numai. bine că am scăpat de ipohondrie că exact că tine din țânțar făceam... ditamai problema. voiam să spun că bun venit in lumea mea că și eu de la ipohondrie am avut și încă am și acum urmări mai ales că o dobitoaca dermatolog mă diagnosticat cu ceva ce nu aveam și era grav deja eram sigur că aveam boala aia mai aveam puțin și comandam și cavoul că cripta era deja aleasa ..am dat numai de medici retardați sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

crying nașpa.
Acum nu stiu de ce ma doare capul in fiecare zi sad
Si ce am eu e,, țânțar"? Eu nu prea cred

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da din cauza ipohondriei laughing mai ieși și tu afară din când în când cu prietenii tai nu mai citi toate porcăriile, ești un copil nu trebuie sa te autodistrugi încă de pe acum. ocupați mintea și cu altceva

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine,eu ies pe afarawinking
Incerc sa nu mai citesc dar parca nu pot, si cand vad ce burta mare am, dimineata e plata si umflata deasupra buricului si dupa cam o ora se umfla cu totul si se face rotundă crying Si se cunoaste super bine burta, se vede daca port un tricou e evidenta. Si sigur nu e de la grăsime, ca am mai slăbit si nici nu mănânc mult. Si uneori e tare burta si uneori e moale

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ciudat, nu știu ce să zic mergi la un medic nu pot să îmi dau seama ce ai.
Daca vei avea un copil numele și prenumele lui va fi prosopel cădiță laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e mai gravida, era anxietate de la inceput, m-am prins abia azi noapte cand ma gandeam, avea deja afectiunea asta si alea-s motive sa se autoalimenteze "Daca, daca...daca...aia, ailalta, cealalta". Exact cum se intampla mine cu diabetul in 2009 primavara-vara. Simptome asemanatoare dar asociate doar cu diabetul, desi nu aveam, e, am avut odata glicemia 213, e drept, si de acolo s-a declansat, dar tot anxietatea deja existenta in fundal, mi-a facut farsa aia! 1-0, ce sa mai. Si dupa aia a urcat violent si a iesit la suprafata frica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da știu că nu e mi-am dat demult și eu seama că e anxioasa, e bine că nu ai și că e doar anxietate deși nici asta nu se vindeca ușor, eu iau de 4 luni pastile și nu vad nici o ameliorare dar diabetul e mult mai grav am in familie câțiva care au diabet zaharat la o sora ii cade dinții din gura deși se spala cat este recomandat i se clatină dinții și o dor.in Romania daca ai anxietate ești văzut ca un nebun și se rade de tine da lumea nu știe că sunt de fapt oameni foarte inteligenți unii din ei atâta superficialitate nu am văzut unii nici nu știu ce e aia anxietate crede că ești nebun daca te vede mai speriat de bombe de fapt e anxietate sociala și se pare că dacă ai depresie sau anxietate ești stigmatizat, marginalizat eu unu regret că m-am născut într-o țară că asta de idioți oameni mai proști că românii nu am văzut și ca rromii, anxietatea se mai vindeca da prostia nu sau retardismul asta ar trebui să înțeleagă unii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha :/

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sper sa fie asta, adică anxietate. Adică toata lumea spune ca e imposibil si eu tot pe a mea o tin, din cauza simptomelor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adică în ultimul paragraf ce ati vrut să spuneți? Sper sa am anxietate, daca a-si afla 100% ca nu sunt gravida, cred ca scap de anxietate, deoarece asta e singura mea frica

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce ai tu nu e anxietate e episod anxios deși nu mai e cale lungă până acolo.iar mi te adresezi cu ce ați vrut să spuneți laughing nu ești mai gravida stai liniștită joaca-te pubg ceva un joc ceva, citește o carte, nu te mai gândi acolo.că totul e in mintea ta asta am vrut sa spun ipohondrie semi cronica un diagnostic mare by me

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Made by me*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar totusi asa de mult dureaza anxietatea? Ca eu cred de 2 luni ca sunt gravida (de când au aparut simptonele) si daca imi vine luna asta menstruatia ar trebui să mă liniștesc complet?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da ar trebui oricum sa te liniștești că așa nu ajungi bine deloc la nici un rezultat ..anxietatea poate dura și ani de zile ..nu ești gravida scoateți asta din cap și mintea prea odihnită asta e problema ta. apucate de ceva prin casa sau de un hobby învăța o noua limba concentrează ți atenția pe lucruri pozitive nu pe imaginare. asculta muzica sau uitate la un film decât să te gândești acolo ..eu de ex am un YouTube preferat capitan dark mereu rad la clipurile lui.așa eram și eu că tine și na nu sunt tocmai în cea mai buna perioadă a vieții thinnk about ITwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai sunt sanse sa nu fiu?
Au apărut brusc acum noi simptome:am dor gingiile de jos si sunt umflate, nu am mai pățit asta pana acum (simptomele sarcinii:gingii umflate si dureroase) asa brusc a început durerea gingiile, nu mi-a căzut niciun dinte de curând, nu stiu de ce.
Simptom 2: parul îngrășat, am facut baie marti, si de ce am parul îngrășat (sau cum se spune )? Si asta tot de la sarcina apare am citit

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma uit la BoganImbFamily imi plac clipurile lui crying
Dar acum nimic nu ma liniștește

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ți ai făcut testul de sarcina? La ginecolog ai fost? Dar putea sa fie gingivita și să confuzi simptomele cu cele a unei sarcini

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si celelalte nu cred..Nu am mai avut probleme cu gingiile.
Simt ca toate simptomele le leaga, si sunt semne sa-mi deschid ochii si sa vad ca sunt totusi gravida (cred )
Nu! Si nici nu am sa fac! Ce o fi o fi.Mi-se pare ciudat sa merg la farmacie si sa cumpăr un test de sarcina eu având 14 ani și nici partener sa nu am crying
Dar totusi e normal sa simt acel ceva tare in interiorul sanilor?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea e, mergi fara nici o jenă ai zis că ești înaltă așa că poate pari mai marewinking mergi o dată of îmi e milă de cel care îți va fi iubit cred că o să se arunce pe geam săracul laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha..Nu o sa merg, ce o fi o fi.Eu simt ca deja stiu raspunsul cam 94%
Si de la ce pot sa am acel ceva tare in ambii sani? E mare si rotund si tare, nu stiu ce e
De la ce pot face nodul de asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Când o să te duci atunci o să îți spun happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe bune? Asta nu ma ajuta deloc

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ghinion amica happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai tratamentul bun pentru anxietate! De aia nu iti merge. Ti-a dat idiotenii de tratamente. O sa te intreb pe privat ce iei, ca aici nu e subiectul, mi-e sa nu-ti fi dat antipsihotice.
De la diabet mda, pot cadea dintii ca la sora ta, ataca tot organismul.
Cu un tratament bun, anxietatea se duce in majoritatea cazurilor, apoi ramane dusa si dupa ce se scoate tratamentul. Si efectul apare dupa 4-5 saptamani deja, nu se duce prea greu, dar sa o ia omu din pripa, deci mare atentie, nu sa stea sa se agraveze.

Nu zice toata lumea ca esti nebun, sunt care zic asa, insa nu prea multi, uite, eu am avut anxietate dar ce, nu am vazut nici in real si nici pe forumuri ca cineva a ras de mine, si am in continuare ceva depresie care nu a cedat la tratament, aia e. Cine ma placa ca om asa, bine, cine nu nu.
Am avut anxietate, am si zis. Dar nu mai am. Deci mai bine ca mine nu o poate intelege nimeni, mai ales ca 95 % traieste ce traiam eu acum 11 ani ca trairi de frici zilnice.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu mi-o dat antipsihotice, cred că sufăr de fobie sociala sau tulburare anxioasa e o anxietate serioasa

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar vom vedea dupa ce vede ca are menstruatie adica ca nu e gravida. Daca trece, da, era episod anxios. Daca nu trece, e anxietate si trebuie la medic.

Nu poate sa nu se mai gandeasca acolo, tu vorbesti din afara situatiei, nu esti in corpul ei sa simti ce simte, nu poate controla, stie si ea ca nu e in regula, nu prea poate juca ca nu ii e mintea acolo, frica aia ii fura atentia, sau daca poate sa faca ceva, este bine, dar tot nu rezolva problema.
Cand episodul anxios sau anxietatea dispare, abia atunci de la sine face ce zici tu, altfel sunt doar vorbe.
Ipohondria este pe fundal anxios, fara anxietate nu prea ai ipohondrie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da am avut și eu probleme că ea și se pare că am uitat cum e, e corect ce spui tu acum eu nu mai simt nici o amenințare doar când ies afară și văd oameni câteodată nu timpul tremur și nu pot controla acest tremur

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca tot pe a ta o tii, este si normal, asa se manifesta anxietatea. Deocamdata nu ai ce face, nu poti zice ca sa nu te gandesti, sa aia, ca ar fi o prostie. Trebuie sa treci prin asta ca nu ai ce face, cel putin pana vine menstruatia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie tratata cu trat corespunzator si va trece. Multi medici sunt neprofi sau neinteresati si dau rasol. De aia multi zic "trat tampeste, te legumizeaza, etc", ca nu se da ce trebuie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am uitat, ca am memorie f buna una la mana, a doua la mana am jurnal, am scris zilnic simptome si tot, ce gandeam, si asa mai departe. Cu data si zi, ore, toate datele le am in jurnal. Am jurnal din 2007 zi de zi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De 2 luni cred ca sunt gravida, chiar daca mi-a venit menstruatia, pentru ca sunt ca toate simptomele se leaga, si burta mare acum e cireasa de pe tort.Cred ca e anxietate, si e grava..Si cum de la anxietate sa am simptomele sarcinii? Adică ma gandesc ca sunt gravida si se da un semnal la creier si imi apare brusc un simptom al sarcinii? Exact crying
Ma uit la burta nonstop, eram prim curte, m-am dat dupa un perete si ma uitam la burta sa vad crying
Si de la ce pot sa am si nodului la san? Sunt mari, cât sanul aproape, nu ma dor si cred ca de asta imi sunt sanii grei

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Interesanta aia cu jurnalul, daca ar fi sa scriu eu într-un jurnal a-si scrie unul pe zi la cate a-si vrea eu sa spun crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si de ce pana vine menstruatia? Eu sunt 100% ca simptomele nu vor trece dupa ce vine menstruatia

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Revin, deci simptomele cu greata au apărut cu o săptămână înainte de menstruație (nu era greata matinală, apărea în timpul zilei) și eu atunci nu aveam nicio bănuiala de sarcină, și pe 18 Martie când mi-a venit menstruația a început greata matinală, și restul simptomelor, deci nu cred ca este de la anxietate, ca înainte de menstruație tot aveam greata și nu credeam ca sunt gravidă. Și spatele m-a durut multe zile la rând, și o durere insuprotabila, asta tot înainte de menstruație (dar cu mult timp, prin februarie, deci nu e de la menstruație durerea)! Și atunci nu credeam ca sunt gravidă, gravidă am inceput sa cred ca sunt din 18 Martie, dar dacă a-si fi, normal ca am rămas mai devreme gravidă. Ca greata apare în săptămâna 6, si atunci eram în săptămâna 6 presupun când a apărut greata, și durerile de spate de unde? De la sarcina, urinare frecventa am avut tot prin februarie, dar atunci nu așa, 2/3 picături și foarte des mergeam la toaletă. Nu se cam leagă simptomele? Și sânii s-au mărit tot în săptămâna 6, cand a început și greata. În săptămâna 13 de sarcină scrie că te simti nu stiu eu cum ca nu-mi mai amintesc, eu m-am simțit fix cum scrie acolo în săptămâna 13 de când am rămas. Adică din 13 Februarie
Acum ma doare spatele. Oare să-mi vina menstruațiea? Mama zice ca și sânii ei sunt grei înainte cred menstruație și ca are modului, dar eu nu stiu ce sa zic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana ce vine menstruatia nu ai ce face, treci prin asta, ca oricum spus familiei, dusul la doctor nu le pui in practica cel putin deocamdata, deci alta sansa nu e, infrunti si aia e. Nu ai de unde sti 100 % sigura ca simptomele nu vor trece, asta e o tampenie, vom vedea dupa care e adevarul. In functie de ce va fi dupa, discutam ce sa se faca de atunci in colo. Nimeni de pe lume nu poate sti daca trece sau nu treaba dupa menstruatie!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Daca esti gravida nu are cum sa vine menstruatia, evident ca zic degeaba acum, ca oricum tu tot aia gandesti si simti, dar na, zic. Ca anxietatea te face sa gandesti "si daca la mine e posibil?", cunosc f bine smecheria.

Ti-am mai zis cu nodulul, nu stiu, ori de la furtuna hormonala, ori de la anxietate, habar nu am.
Si DA, anxietatea asta poate face ravagii, sa simuleze f multe afectiuni, eu am ajuns la neurologie la medic dupa atacul de panica facut in 2006, ca efectiv simteam partea dreapta putin mai amortita, credeam ca am paralizat!
Asa credea si medicul dupa simptome, dar dupa RMN facut s-a constatat ca nu. Odata ce anxietatea a trecut, a disparut si aia.
Trecuse temporar, ca in ian 2009 sa revina triplu inapoi, si sa o ia cu diabetu si ingrasarea.

Tin sa mentionez ca imi luam glicemia din ora in ora de multe ori, odata si la metrou in statie! Tremurand de frica ca e mare si fiind transpirat tot, asta comparativ la tine cu uitatu` la burta in curte dupa colt, haha, asa ca aia e, nu vezi o asemanare?!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu am scris jurnal sa nu uit, plus ca-mi place sa am jurnal. Voiam sa vad cum evolueaza problema, cand incepe sa treaca, daca se agraveaza, si asa mai departe, aveam controlul macar sa vad ce face.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis bine, nu crezi ca e de la anxietate, nici eu nu am zis ca sigur este anxietate.
Pai pe mine m-a luat anxietatea de diabet fara ca inainte sa stiu, am simtit o tenta de a masura glicemia asa din senin, simteam ca eram curios! Poate da orice simptom pe ce i se pune pata.

Dar poate nu, e o dereglare hormonala, ca dupa cum spui greata a aparut inainte de o sapt de menstruatie, totusi dupa atatea simptome, parca si mie imi vine greu sa cred ca e anxietate, dar totusi e complicat cazul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și arsurile? Și acum gingiile? Eu nu am avut probleme cu gingiile, dar au început să ma doara și sa se umfle. Și sânii ma dor și am nodul la ambii crying și sunt grei.
Ieri am observat că au devenit arsurile în gât puțin crying
Nici eu nu cred ca e tot de la anxietate, adică și greata și arsuri și burta mare și gingii și noduli și urinar frecvent și dureri de cap dese etc...
Acum tot dacă mai am asa simptome și imi vine menstruația sigur nu ma liniștesc, mai ales cu nodulul și sânii durerosi și grei crying
Dereglare hormorla de 2 luni? crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu dacă fac un jurnal cu tot ce mi se întâmplă nu a-si mai avea unde sa scriu. În fiecare zi trebuie să mi se intample măcar ceva sad

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și după toate simptomele chiar credeti ca nu a-și putea fi gravidă? Eu simt ca ma înțelegeti prin ce trec. Exact, asta cred, ca eu poate sunt aia care are menstruație peste sarcină! crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspund si pentru dincolo unde ai zis ce ai de facut.

Inteleg prin ce treci ca si eu am trecut prin asta, altfel poate nu intelegeam. Dar nu ai ce face! Normal ca asa crezi, ca asa se intampla, oricine ti-ar zice, obiectul fricii nu trece "ai domne ca nu e asa, eu am aia, e de la aia, doctoru ala nu stie, a gresit, ala nu zice bine", asa e in mintea ta la o adica, si daca doctoru ar zice, tu tot ai temeri.
Nici nu conteaza daca cred eu ca esti sau nu gravida, conteaza ce crezi tu, iar tu crezi ca ai fi, si asa ramane crezul tau deocamdata.

Asteptam, daca nici dupa 20 nu trece, atunci cu parere de rau iti zic dar ca sa te poti linisti trebuie sa spui familiei, dar nu de sarcina pe care nu o ai, ci de starea ta asta, de ce simti, ce te doare si tot, ca nu are de ce sa se supere absolut deloc. Nu ii zici obsesia cu saracina, spui de gingii si de tot restul, de burta de toate. Ca pana la urma ce ai tu nici nu prea mai are legatura cu sarcina, asta e doar unul din motive false, tu ai altele, poate anxietate, poate altele cu hormonii.
Nu stiu daca 2 luni de furtuna hormonala e putin sau mult, poate dura si mai mult, poate si anxietatea asta tot de la dereglarea hormonala vine, adica de la pubertate.
Plus chestiile fizice care n-ar fi de la anxietate.

Tu cand ai pus intrebarea cu apa si carpa deja anxietatea o aveai. Asta era deja manisfestarea ei, temerea asta. La inceput credeam ca e ok, dar dupa aia m-am prins ca nu, o aveai de fapt de dinainte subtil. Dar cum am zis, poate tot hormonalul a dat-o temporar.

Adica cu alte cuvinte parintii tai te vor duce la medicul de familie, le va spune tot si acela te va trimite la specialist depinde de specialitate, sani, hormonal, etc, pentru anxietate, cum se va hotari.
Poate trece si de la sine tot dupa o vreme, dar asta nu stim, dar e un risc, ca daca e ceva care nu ar trece fara medici, si nu te duci la timp nu e bine.
Asta este. Stiu ca nu o sa le spui, dar eu am zis doar ce trebuie sa fie daca intrebi. Sa nu spui parintilor dupa 20 si sa te linistesti este cumva contradictie.

Acuma te vad "aaa pai nu zic, ca daca sunt gravida totusi si afla cu ocazia asta?", asa-i?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, ca eu aveam jurnal in word zilnic, in word poti scrie si 2000 pagini intr-un fisier, eu puneam data si scriam, a doua zi data si scriam si tot asa. Si daca scriam mult la o zi, nu conta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum m-am mai liniștit cu treaba cu gravidă cât de cât, acum am alt ceva.
Cred ca am cancer la San :
-noduli, și sunt mari, mama zice ca sunt ca în curând imi vine menstruația, dar eu nu cred
-sfarcul de la sânul drept e înăuntru.
Și am noduli la ambii sani
-și ma dor sânii
Acum am frică asta, eu nu am auzit pe nimeni din familie să fi avut cancer de orice fel.
Ca de 2 luni de când cred eu ca sunt gravidă ar trebui să am burta mai tare, nu stiu, eu când o am tare, când moale, când plata, când umflata. Și capul ma doare în fiecare zi și urinez frecvent, mama zice ca simptomele astea sunt ca se apropie menstruație, la fel și nodulii, și ca ma dor sânii și ca sunt grei.
Si cum anxietatea la dvs a provocat simptome de diabet? La mine nu putea de sarcină?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aa, stiu jurnal de ala world, e mai ușor de scris.
Interesantă ideea cu jurnalul

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au am scris jurnal ca mi-a si placut sa scriu, deci am scris zilnic in mod natural, sa am amintire, sa am sub observatie starea, cum evolueaza, cum a mers anume tratament.

Deci te-ai mai linistit cu sarcina ai luat-o cu altele, asa cum ma asteptam. Deci i-ai zis si mamei, f bine ai facut cu nodulii, pai are dreptate, si daca dupa menstruatie dispar, atunci a avut mama dreptate, mai ai rabdare pana maine poimaine.
Si oricum si oricine ar zice, tu tot crezi ca ai ce zici ca ai, sa vedem ce mai crezi daca dispar dupa menstruatie, te pomenesti ca apare alta frica! Alt simptom, sa vedem.

Pai la mine ca si la tine de altfel anxietatea deja era in fundal, ea mocnea acolo si lucra, m-am trezit cu dorinta de a masura glicemia, am masurat-o, dupa un timp a aparut o glicemie mare si de atunci frica bum, a explodat tare, si abia apoi a inceput sa se joace sa-mi dea tot felul de simptome pe care eu le stiam de dinainte, si aia a fost.
Poate da orice simptom, seamana cu ceva, apoi despre ceva-ul ala citesti, apoi sti mai multe, se foloseste de ce stii ca sa-ti faca alte simptome pe acea ramura.
Sa vedem dupa menstruatie daca nodulii dispar!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și dacă nu dispar? crying
Am presimțirea ca nu sad
Și nici nu simt ca trebuie să-mi vina. Doar ca ma dor sânii.
Și acum am luat-o cu amândouă :și sarcină și cancer.
Ca am burta acum rotundă și s-a umflat, dar e altfel decât înainte și ma doare capul în fiecare zi și sânii grei și durerosi.
I-am spus mamei de burta, a zis ca e normal, e mai grav când e plata, adică când e trasă asa. Dar 101% nu aveam înainte burta asa. Maine e în 20, nici nu ma simt ca imi vine crying
Acum cred ca am de amândouă crying
Dar nu ma mai dor gingiile, gingia aia e umflata dar nu ma mai doare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Presimtirea ta e falsa. Putem simti multe fals. Adevarul va spune concret cum e, nu ce gandim, ce simtim. Normal ca si presimtirea tot afectata de anxietate este si e neagra, daca presimteai bine adica aveai optimism, stricai jocul anxietatii, iar ea nu vrea asta, ea vrea sa se autoalimenteze.
Ganduri, trairi, senzatii, presimtiri, toate-s negre in mod fals deci capcana.

Acuma e clar dupa ce ai zis asta cu cancerul, e clar anxietate.
Vedem maine poimaine daca vine menstruatia, nu putem sti de acum.

Si asa mai ca gluma mai ca serios, si daca ai avea, aia e, mergem inainte, traim, bine, murim iarasi bine si tot nu avea ce cauta frica asta asa exagerata. Si aia care au cancer, isi traiesc viata pana sa se duca, deci oricum o dai, nu da.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și sarcina tot falsă e?
Dar sfarcul îl am asa de o lună, o lună de când l-am observat eu, poate îl am asa dintotdeauna. și asta drept e puțin asa, dar nu prea. Și dacă nodulul nu trece după ce imi vine? crying
Și dacă am de amândouă? crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveai dinainte sfarcul asa dar acu cu frica asta ti-a casunat pe el, inainte nu bagai de seama asa cum era si normal.
Si daca nu trece si daca ai ambele, sau daca n-ai, aia e, am zis, mergem inainte cum o fi! Ce sa zic? Oricum nu se explica asa panica oricare din doua cazuri ar fi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De ce s-a nu se explice panica?
Deci dacă a-si fi gravidă cu cancer la San?
Sausi stiu eu ce boli am. Deci nici nu simt ca azi imi vine menstruația, e clar ca nu vine. Nu ma doare nimic, nu ma simt diferit. O să întârzie ca de obicei sau nu imi mai vine.
Posibil ca îl aveam asa mereu, dar nodulul nu. Nu aveam nodul și sânii asa grei și durerosi, mama zice ca sunt ca imi vine menstruația, dar eu tot nu cred. Sa treaca asa dintr-o dată? Si sarcina sa fie falsă? După toate simptomele posibile ale sarcinii pe care le-am avut în ultimile 2 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate sa intarzie menstruatia, probabil ca s-a mai intamplat.
Pai daca mama ta spune, ea are experienta de viata, altfel crezi ca te lasa asa sa nu te duca la medic?! Nici vorba.
"dar eu tot nu cred." Pe ce baza nu crezi?

Si panica la ce ajuta? Sa presupunem ca esti gravida si ai avea cancer la san, aia e, mergem inainte cu ce avem la o adica.
Asta presupunand prin absurd ca ai avea cele doua desi nu e asa.
Cate femei sunt gravide si poate au si cancer la san si nu au panica, sigur ca au asa putina teama, dar aia e, se trateaza, sarcina se rezolva.

Insa se explica panica ta exagerata daca ai anxietate, e fara voia ta.
Ai vazut ca si gingiile si-au mai revenit tot de la sine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ele sunt gravide ca au vrut, eu nu stiu de unde până unde am ramas. Acum burta s-a mai întărit, și-au revenit gingiile, dar nu stiu de ce l-au durut asa brusc, dar tot e umflata gingia. Ieri am avut din nou mici arsuri în gât, au revenit simptomele, și chiar daca imi vine menstruația, eu dacă am simptome asa nu ma liniștesc. O să vina ciudat ca în ultimile 2 luni, dacă o să vină. Ieri nu a venit sad

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mi-a venit azi dimineata menstruația. Trebuia să vină ieri dar ma bucur ca a venit aproape regulat. Ma doare acum burta dar ma bucur ca a venit happy Credeti ca trebuie să ma liniștesc? Sper acum sa fie o menstruație normală și sa treaca nodulii.
Da, în fiecare lună imi întârzie câteva zile, maxim o săptămână.Dar luna asta a venit aproape perfect happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, am uitat tu esti fetita cu IPOHONDRIA (care inventezi boli acolo unde nu exista)!
Vezi noduli si cancer de san, cand toata lumea iti spune ca asa ni se intampla tuturor fetelor si- foarte normal, inainte de menstruatie si apoi afirmi ca ai fii gravida, cand nu ai avut in viata ta sex.

Eu spun sa iei o pauza de la inventiile astea si sa te procupi de alte lucruri, care sa te faca fericita!
Iesi afara si joaca-te cu prietenele, da-te cu rolele, plimba-te cu bicicleta sau pur si simplu du-te la piata cu mama ta, daca nu ai scoala online si nu ai teme.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma plimb, dar nu pot scapa de gândurile astea. Nu inventez, simptomele nu sunt în capul meu, le simt eu pe pielea mea. Acum dimineata mea venit menstruația, sper să-mi vina normal nu ca în ultimele 2 luni, și nu și trecut. Imi simt sânii și grei și ma dor. Menstruația trebuia să-mi vina ieri, dar mi-a venit azi. Am toate simptomele de sarcină : grețuri, arsuri, dureri de cap, spate. Am școală online, dar nu fac 24 din 24 laughing de 2 luni cred ca sunt, când au început primele simptome, și pe parcurs au apărut altele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti scapa pentru ca continui sa le inventezi, cand nimic din ce afirmi nu-i adevarat! Nu esti gravida si nu ai noduli sau cancer mamar, ai o simpla gastrita si atat.

Imi pare rau fetita, dar va trebuie sa mergi la un psihiatru si sa te tratezi, acum cat esti inca micuta, fiindca boala evolueaza si vei ajunge foarte rau, sa faci crize de panica.
Pune mana si invata, ca ai prea mult sa stai si sa inventezi simptome si boli, ori iesi afara si te joaca cu fetitele.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Doamne. Cum sa nu am noduli? Am la ambii sani, îi simt(nodulii) sunt mari, și câteodată ma moare sânul când pun mâna. Și dacă e de la menstruație nodulul, de ce nu a trecut? De azi dimineata cand a curs prima dată, a mai curs 1 picătură și era de culoare cam închisă, care acum s-a făcut ca un roșu aprins, poate asta e și menstruația pe ziua de azi, 2 picaturi. Și nodul am la ambii sani, simt ceva tare în ei, a zis și mama ca asa e înainte de menstruație, dar tot nu și trecut chiar dacă azi mi-a venit. Eu invat, ma joc, fac de toate dar nu este un moment în care sa nu ma gandesc. Și sfarcul de la sânul drept e înăuntru, și acum cu nodulii m-am speriat rău de asta crying
Poate ca nu e adevărat ca sunt gravidă și ce mai presupun eu. Dar înțelegeti ca simptomele nu sunt în capul meu, când mi-e greata, mi-e greata, când am arsuri, am arsuri, când ma doare capul, atunci ma doare. Nu inventez eu simptomele astea, dacă le inventam eu nu mai eram asa stresata!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și a curs puțin până acum crying 3 picături
Minunat, cum sa ma liniștesc? crying asta e și menstruația, și credeam ca vine normal.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe deoparte o trimiti la medic asa cum e corect, pe de alta zici in mesajul celalalt ca si ceilalti ce nu trebuie, ca sa nu se mai gandeasca, sa faca altele, nu poate! Am tot explicat mai sus si ieri si alaltaieri.
Degeaba constient sti ca nu e asa, sau ca nu e bine, nu iti mai arde de altele, anxietatea aia, frica iti fura gandurile, te macina gandurile alea fara sa vrei.

Si daca invata, tot asa simte zice "si daca...e? Si daca la mine nu e cum scrie?". E o boala! Pana nu o trateaza nu scapa, se va agrava probabil asa cum zici.
Si dupa ce scapa de problema, abia apoi nu mai inventeaza boli si face aia si aia!
Cine a trecut serios prin asta (nu aia care la orice frica gata, au anxietate si la orice suparare depresie), stiu ce zic.

Nodulii ii are cu adevarat! Insa da, bolile sunt inventate, ii pune asociati cu tot felul de boli.

Tu ai zis de medic, dar in general multi nu au trecut prin ce trece ea sau prin ce trece un om, nu au fost in pielea lor, sa simta ce gandeste, ce trairi are, dar dau sfaturi asa din afara aiurea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut ca a venit menstruatia?! Deci nu esti insarcinata, desi poate si acum zic de pomana, ca tu tot ai temeri.
Cu nodulii, ii ai, dar asocierea cu cancerul e cum ar veni inventata, bine, inventata de anxietate, nu de tine, ca nu tu vrei asta. Anastasia nu zice ca nu ii ai, zice ca mine, ca bolile pe care le invoci sunt imaginare, adica care ar fi produs acei noduli.

Ca azi ca ieri, nu conteaza, tot a venit normal menstruatia, plus minus 1-2 zile nu conteaza.
Normal ca esti nelinistita, ca anxietatea asta job are, sa te tina nelinistita, inventeaza motive la infinit, pana ce vei lua masuri sa o elimini pe anxietate adica la medic daca nu trece si nu trece, asta faci cum vrei, precis nici mama ta nu s-a prins, te ia ca multi "nu te mai gandi draga, nu ai nimic", de te zapaceste la cap, ca habar n-are ce si cum si ce ti se intampla.

Si oricum daca nu si nu, mama ta va trebui sa te duca la medicul de fam macar, sa intrebe un medic ce e cu tine! Nu te poate lasa asa la infinit cu gandurilea astea. O sa te duca pana la urma daca nu trece si tot ai asa simptome, ganduri, temeri, nelinisti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, mi-a venit. Dupa ce mi-a zis mama nu vreau să-i spun că eu cred în continuare ca sunt gravidă crying
Dacă stau si ma uit mai bine am și simptome de diabet, acum dacă apare vreun simptom repede citesc de la ce boala, înainte chiar nu citeam pe net și dacă aveam 100 de simptome deodată. Cum anxietatea să producă noduli? Acum nu mai urinez nici Des. Pai normal ca nu vreau sa am, dar simptomele imi dau de cap. Cu timpul sper sa se rezolve, măcar asta cu sarcina. Am facut atunci și analize de toate și chiar nu și ieșit rele, am luat calciu, vitamine și încă ceva. Mama zice că arsurile mi-au trecut de când am scăpat de oxiuri, dar nu are legătură cu asta. Și ieri am avut mici arsuri în gât, și azi dimineata o stare nașpa și puțin greata. Simptomele mai își o pauză, dar nu trec de tot.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai simptome de diabet.
Vezi? "Inainte chiar nu citeam si daca aveam 100 de simptome odata", atunci nu aveai anxietate.
Insa sper sa fie trecatoare adica sa treaca treptat lent. Eram sigur ca, crezi ca esti gravida in continuare, haha. Ti-am zis de dinainte "si daca vine menstruatia tu tot o sa zici ca ai fi gravida".
Treci prin asta ca asta e, cred ca va trece abia cand vei fi sigura ca nu esti gravida.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ba am, imi vine sa beau apă încontinuu, urinez des și toate simptomele. Dar nu am diabet.
Am eliminat ceva negru la menstruație, bucatele mici negre. Mama zice că sunt cheaguri, dar nu s-au deformat la atingere. Azi a curs normal, a curs azi până acum cât a curs ieri toată ziua. Ma bucur ca curge normal, dar sa fie cheaguri alea? Nu pot scapă de frica asta cu sarcina! crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De atata timp, nu cred ca va trece lent, deși a-si vrea crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa scapi de frica cu sarcina cand trece timpul si nu creste burta, abia atunci o sa fi convinsa. Diabet clar n-ai.
Sa vedem dupa ce vei fi convinsa ca nu esti gravida, daca trece totul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Burta mare o am, înainte nu o aveam asa, e mare și rotundă, și dacă crește?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Vom vedea atunci, deocamdata nu ne putem da cu parerea, inainte cand nu o aveai asa? Daca creste aia e, ce sa zic? Testu n-ai vrut sa-l faci ca sa scapi de teama asta care vad ca te innebuneste. Bine, era posibil sa zici "aaa testul nu da bine", si daca iesea negativ, adica poate fi inutil si ala.

Singura dovada f clara e cand trece timpul si burta nu creste. Adica daca dupa 2-3-4 luni e la fel, atunci nu ai sarcina. Asta daca tot nu esti convinsa desi ti-a venit menstruatia, ce sa zic.
Ca degeaba zic, pentru ca ai in minte "si daca la mine chiar daca vine menstruatia sunt gravida?". Asa-i?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, eu tot cred ca sunt gravidă și am menstruație.
Și dacă crește? crying sunt gravidă
Și cu toate simptomele cu tot, eu chiar cred ca sunt, nu mai am nicio speranță că nu a-si fi, asta e... Nu cred ca o să fii convinsă ca nu sunt gravidă, am burta rotundă și mare și am slăbit într-o săptămână 1kg și ceva crying eu mănânc, chiar nu stiu de ce. Și atunci de la ce s-a am burta asa? De 2 luni cred ca sunt gravidă(de când au apărut grețurile matinale), prin Aprilie burta s-a mărit prima dată, dar acum e și mai mare, nu fac testul pentru ca eu sunt convinsă ca sunt gravidă crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stiu ca nu am diabet, nici nu se punea problema. Dulciuri nici nu mănânc prea mult. Deja a crescut, cum sa scap de frica cu sarcină? Mai mult cred ca sunt gravidă când trece timpul. crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate ca mama a avut dreptate ca nodulii sunt de la menstruație, adică acum sunt mai mici nodulii, nu ma mai dor sânii asa des și nu mai sunt asa grei. A-si fi linistita cu sarcina, dar ma arde în gât crying acum doar asta am, ma arde din nou în gât. În urca din stomac sau din capul pietului, e la începutul gâtului, și nu am băut acid sau ceva să am arsuri. crying
Oricum ma bucur ca nu ma mai dor sânii și ca nu mai urinez frecvent și ca nu mai sunt grei și poate până se termină menstruația o să dispara de tot nodulii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi ca nu te mai dor sanii asa? Stie mama ta ce stie. N-are nimic, te arde un timp, apoi trece usor usor. Normal ca or sa dispara nodulii dupa ce se termina menstruatia daca tot s-au micsorat deja. Gandeste-te ca si mama ta a trecut prin asta si stie ce zice, nu zice din carti.
De frica de sarcina am zis cand scapi, cand trece timpul si nu se mareste burta, nu prea ai avea cum sa fi insarcinata, vorba ta, asa din aer? Nu acum vezi, in 1-2 luni, atunci vezi mai serios, nu orice cm crescut, care poate fi din n motive altele.

Diabet normal ca n-ai.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, nu ma mai ars de 1 săptămâna si credeam ca nu o să masi ardă. Ma arde un timp și apoi trece instant, apoi ma arde din nou. Dar chestia e ca eu nu stiu de ce ma arde asa, și cred ca asta e un simptom al sarcinii. Și dacă crește burta în 1-2 luni? Ar fi clar ca sunt, nu toate ca am menstruație și am rămas gravidă să zic asa din,, aer". Acum sunt mai moi sânii, nu sunt grei, înainte cum puneam mâna deja ma dureau. Sau o să văd dacă sunt gravidă ca am citit ca curge un lapte pentru copil în trimestrul 2..Eu nu mai pot să mai astept cu timpul să stiu daca sunt sau nu crying
Burta mea s-a mărit în ultimul timp, dar nu e chiar tare, e moale. Și când stau lipită asa de perete e moale burta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am mai avut arsuri, am avut acum 2 luni (după ce au apărut grețurile matinale) a ținut cam 3 zile, nu am mai avut o perioadă și apoi iarăși arsuri, tot nu am mai avut o perioadă și acum din nou arsuri crying
Cu cancerul pot spune ca m-am liniștit, dar cu sarcina, ba.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca, cu canceru esti okey acum, o sa te convingi si de saracina mai in colo si scapi. Asta e viata, nu se compune doar din distractie si scoala nici la tineri, mai este si nasolie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sper sa fie asa și să scap de frica asta ce ma distruge psihic și ma distruge complet pe interior...Dar nu reușesc să scap, săptămâna 15 de sarcină, am citit ca și simptome ca te dor gingiile, surpriza e ca m-au durut și pe mine atunci, din câte am calculat sunt în săptămâna 16, deci se leagă. Săptămâna 13/14 trec grețurile, atunci mi-au trecut și mie... Se cam leagă, am burta mare dar totuși e și moale cât de cât.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-au durut gingiile dar nu e de la crezi tu. O sa scapi cand vei scapa de temere. Si la mine se legau multe.
Dureri picioare, gura uscata, unghiile de la picior unele sangerau, erau basici cu sange (dar era de la alergare multa pe banda), simptome de diabet, dar nu era.
Chiar m-am dus la pedichiura sa imi fac toaleta si a zis aia "mmm, nu, du-te la medicul de diabet si apoi", am incremenit. Deci iti dai seama. Nu stia ca e de la altceva, dar stia ca putea fi de la diabet.

Pe mine m-a mancat de m-a secat. A durat 4 ani si 9 luni toata asta, cel mai grav a fost cam 2 ani.
Deci de tine nici nu ma mir ce zici.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mda. La mine nu cred ca are cum s-a dureze atât treaba asta.Naspa și situația asta crying
Și eu simt ca toate simptomele se leagă pur și simplu, într-un fel asta ar fi ok ca stiu ca simptomele erau de la sarcină, dar sincer mai bine să am o boală, o tratez și scap. Asa de frica asta crying numai când ma gandesc imi vine sa plang sad
Și simt ca nu e totul de la anxietate, greata a început dinainte sa cred eu ca sunt gravidă, atunci nu aveam nici un fel de frica! pare simplu sa spun și eu ca nu sunt, dar eu sincer, tot cred ca sunt gravidă. Asta e crying
Arsuri au apărut din nou, și oare de la ce? crying Hmm... Se leagă la mine și durata simptomelor de sarcină, și când și început sad de asta chiar nu mai am încredere ca nu a-si fi

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și pe zi ce trece cred din ce în ce mai mult ca se adeverește cosmarul cu sarcina. Sânii mei acum sunt mai moi, dar tot am aia în ei, chiar dacă nu mai e asa tare. Și burta acum e tare, off crying
Menstruatia până acum a fost normală, normală adica ca a fost ca menstruatiile dinainte să cred ca sunt gravidă. Acum s-a vad cât durează, azi este a IV-a și nu prea mai curge, asa erau și de obicei menstruatiile mele ma țineau cam IV zile.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și scuzati ca va scriu mult, dar chiar cred ca înțelegeti prin ce trec, și sunt și eu stresata sad
Acum iar ma doare capul

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poti sa scrii ca nu ma deranjeaza. Dar ti-am zis, nu chiar totul o fi de la anxietate adica asa cum zici. Si ti-am mai zis ca frica de sarcina nu trece pana nu o sa te convingi 100 % ca nu. Si da, poate urca frica asa cum a urcat, nu ma mira nici asta. Nu va dura asa mult la tine ca la mine, asta clar, la mine era altceva de n-a trecut.
Asta e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și dacă chiar sunt? crying
Pai da, nu trece până stiu 100% ca nu sunt, dar eu deja cred ca sunt, adică trebuie ca doar cineva să-mi confirme asta, nu m-aș mira dacă a-si fi, eu tot simptomele cred ca sunt de la sarcină, sarcina asta asa din,, aer".
Pe zi ce trece cred din ce în ce mai mult ca sunt gravidă. Chiar dacă sunt sigură ca sunt gravidă, dar parca pe zi ce trece mi se confirmă asta. Acum am și burta tare, și sânii sunt mai noi dar tot am aia în interiorul sânilor, chiar dacă nu mai este asa tare. Deci am rămas gravidă din cada sau de pe prosop, și cu sarcina asta a mea să am și menstruație, eu cred ca tot e posibil crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mda. La mine nu cred ca are cum s-a dureze atât treaba asta.Naspa și situația asta
Și eu simt ca toate simptomele se leagă pur și simplu, într-un fel asta ar fi ok ca stiu ca simptomele erau de la sarcină, dar sincer mai bine să am o boală, o tratez și scap. Asa de frica asta  numai când ma gandesc imi vine sa plang
Și simt ca nu e totul de la anxietate, greata a început dinainte sa cred eu ca sunt gravidă, atunci nu aveam nici un fel de frica! pare simplu sa spun și eu ca nu sunt, dar eu sincer, tot cred ca sunt gravidă. Asta e
Arsuri au apărut din nou, și oare de la ce?  Hmm... Se leagă la mine și durata simptomelor de sarcină, și când și început  de asta chiar nu mai am încredere ca nu a-si fi

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cred ca v-am obosit cu toate comentariile melehee hee

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Maica-ta merita statuie + un buchet imens de flori...
Daca si pe ea o bombardezi cu aceleasi intrebari laughing

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mdaa.

| Dana1999 a răspuns:

E normal. Se dezvolta sânii.

| anonim_4396 explică (pentru Dana1999):

Bine,multumesc! Si vor ramane asa permanent? Cu aia tare in ei?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing doamne fereste sa ai aia tare in ei permanentlaughing scuze dar dai niste raspunsuri fenomenale

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Ce răspunsuri? Si de ce nu as putea avea aia permanent? Dacă stiai ce e cu adevărat imi dădeai un raspuns concret nu asa in ras!

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai mai. Stii doar ca glumesc cu tine. Dar mai bine sa zambim decat sa o fac pe medicu cand nu sunt

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Okwinking
Dar totusi de ce as putea sa am asta? Înafară de varianta cu laptelehee hee

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasand gluma. Intr-adevar se dezvolta sanii cred

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Da crying
Si totusi de ce nu as putea avea aia tare in sani permanent? Adică nu ma dor sau ceva de genul, ma înțepau mai demult..Si sincer ii simt mai grei :*

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ca la un abces de masea. Te doare pana termina de umflat

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Adica? Am asa pana nu se mai dezvolta?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Ceva de genu asta

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Binewinking

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca o sugestie. Perioada asta cat mai lejer. Ori bustiera, ori chiar nimic. Ca si sutienu cumva e deranjant banuiesc. Mai ales cu caldurile astea

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Păi bursieră port, dar ce e perioada asta?winking

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Perioada in care cresc minunile alea doua

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Quady2007 nu stie dar EU pe mama lui o cunosc cu 9 luni inainte sa se nasca El. Hmm oare cum e posibil?

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

:0
Ok

| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Sanii au început să-mi crească cu o luna in urma, cand su apărut și primele simptome nașpa, si atunci ma mâncau, ma înțepau fara macar sa ii ating

| xilef123 a răspuns:

Mergi la doctor si fa o ecografie mamara bilaterala, doctorul e singurul in masura sa-ti spuna daca e ok sau nu!

| anonim_4396 explică (pentru xilef123):

Bine crying

| AlisXc a răspuns:

Draga mea, cred că la tine e un pic de ipohondrie și trebuie să o tratezi la modul foarte serios pentru că altfel evoluează în atacuri de panica, depresie etc. Cat despre ce simți tu, este un sindrom premenstrual tip adolescentin când hormonii tai galopează, iar ciclul nu ți-a venit pentru că probabil așa cum pățeam și eu la vârsta ta ai ceea ce se numește "ciclu sezonier" adică perioada ciclului se schimba in funcție de anotimp, știu suna ciudat dar chiar exista și se întâlnește la adolescente in special, eu aveam ciclul in jurul datei 15-25 iarna și începând cu primăvară "migra" până când vara ajungeam la 1-7 ale lunii și toamna se repeta

| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

Lunile astea au fost ciudate pentru mine : am dureri de cap in fiecare zi, am avut arsuri in gat si stomac, am avut greturi matinale, urinari frecvente, sani sensibilicrying toate intr-o luna

| AlisXc a răspuns:

Oo apropo nu mai asculta toți tâmpiții, îmi place când își dau bărbații cu părerea despre ceva ce nu au avut în viața lor.
Cred că ar trebui sa rogi un adult să îți i-a niste pastile cu ulei de primula, o să îți mai regleze activitatea hormonală și să știi că și anxietate asta a ta tot semn premenstrual este, de asta suntem mai sensibile in perioada ciclului și își permit niște idioți să facă mișto uitând că proasta care nu i-au educat tot femeie era și fără ea rămâneau niste spermatozoizi.
PS: nu uita ciocolata happy

| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

Bine,multumesc mult! Nu prea mănânc dulciuri happy ca am avut si oxiuri si cred ca inca mai am

| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

De 2 luni parca nu mai sunt eu, de când au început simptomele si am si burta mare, si totusi eu sunt slabă si chiar am slăbit, dimineata e plata si umflata deasupra buricului si cam peste 1 ore se umfla cu totul si căpăta o formă rotundăcrying uneori e tare, alteori moale

| AlisXc a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-mă să te întreb ceva, ai examene anul asta? Întreb pentru că eu am pățit asta la 18 ani după și înainte de Bac când au debutat niste atacuri de panica oribile, mi se păreau că mă dor toate, vomitam aveam reflux gastro-intestinal, arsuri in piept, îmi pulsa capul, mi se parea că ție că am noduli, și cum vedeam că ma dor toate mă stresam și de la stres a debutat un simptom de colon iritabil, am inceput sa mă umflu sa vomit tot ce mâncam, să am probleme cu stomacul, îmi era atât de rău că m-au dus ai mei la toți doctorii, gastro, cardio, neuro, eco, tot toți le-au spus același lucru atacuri de panica, dar fiind dintr-o generație care neagă orice problema de acest gen nu au vrut să mă duc la terapie, după examenele la facultate m-am mai liniștit, a urmat o perioadă de 3 luni ok, însă apoi a venit iadul am inceput sa am palpitații atât de puternice încât leșinam in casa fiind la km distanță de casa la facultate in alta parte a țării, plângeam până dimineața de frică, ajunsesem în depresie, în luna noiembrie m-am retras și mai mult fortandu-i pe ai mei sa accepte m-am întors acasă unde pentru faptul că mă pisau la cap lucrurile s-au înrăutățit. Din fericire pentru mine fara aprobarea lor îmi depusasem dosarul din primăvară la o academie (facultate) din străinătate care începea cursurile la mijlocul lui noiembrie știam că eram acceptă încă din vara dar știam și că ai mei nu o să mă lase fiind în străinătate. Când am văzut ce se întâmplă, că lucrurile se înrăutățesc mi-am luat inima în dinți și am zis: nu știu dacă mor sau nu dar și dacă mor măcar să mor departe, eram așa de nervoasa pe ei că nu mă înțelegeau și că practic leșinam langa ei și îmi spuneau că exagerez, pe mine că aveam simptomele respective încât nu a mai contat nimic. Mi-am sunat unchiul ( var de gradul patru cu tata) care este profesor universitar în Viena și care pe mine pentru că el are doar băieți m-a tratat că pe o fiică de mica, ba chiar pot spune că a fost mult mai apropiat că tata de mine, i-am povestit tot, lucru pe care îl evitasem in trecut pentru că știam că o să se certe cu ai mei și oricum tot timpul le reproșa diverse iar ai mei nu prea îl înghițeau mai ales tata"nu i spune lui cum sa fie părinte cineva", iar unchiul meu a spus așa: " îți închiriez eu apartament, pregătește-te să mergi la academie, dar cu condiția să mergi la terapie imediat ce ajungi acolo"
Au trecut niste ani de atunci, azi pot spune că dacă se dărâmă lumea eu sunt calma, nu îți dai seama ce înseamnă terapia și aceste "boli" sunt tot niste dereglări, creierul nostru produce hormoni care ne dau diverse stări când creierul este deranjat de starea noastră spirituală, de ceva din trecut, de viața noastră el reacționează și produce mai multi hormoni care sa tina fericirea și mediul nostru de viață la nivel optim până într-o zi când citez după doctorul meu "obosește" și din momentul ăla incep problemele, toți hormonii pe care ii eliberează sunt dozați aiurea, îți accelerează inima când nu-i nevoie, îți crește respirația, normal asta generează după sine frica din frică apar simptomele sistemului nervos somatic, tulburări digestive, greață, reflux gastro-intestinal, etc. Când îți pui ordine în viața lucrurile se schimba, la mine s-au schimbat, am devenit stăpână pe mine, am o cariera minunata, o viață frumoasă, am învățat că nu trebuie sa cer aprobarea ălor mei că sa fiu fericita, că trebuie să le cer să îmi respecte părerile fie că le place sau nu etc. Tu inca ești micuța și poate nu poți să schimbi "peisajul" acum dar încearcă să te liniștești, să știi că sunt psihologi online care discuta gratis cu adolescenții, încearcă să meditezi și să te întrebi singura ce anume te deranjează, vorbește pur și simplu tu cu tine și o să vezi că încetul cu încetul lucrurile se schimba. Ti-am spus povestea mea gândindu-ma că poate te vei regăsi, eu as fi avut nevoie atunci să îmi spună altcineva că nu sunt singura pe lume care pățește asta, sper sa te ajute sincer. Multe îmbrățișări pentru tine draga mea.

| Mosotti a răspuns (pentru AlisXc):

Partial ai dreptate, dar cazul de fata este altfel, in primul rand ca ea nu vrea ca sa afle nici familia si nici nimeni despre tot ce i se intampla, deci nici vorba ce spui tu.
Apoi, sa vedem ce se intampla dupa ce ii vine menstruatia si se va linisti complet, daca trece, inseamna ca era doar o frica exagerata si atat. Daca nu trece, e bine sa consulte (desi nu va face asta), un medic psihiatru si sa ii zica acela ce e de facut, daca e de terapie sau tratament. Pentru ca daca e nevoie de tratament si nu se trateaza, se agraveaza si terapia e pierdere de timp. Pentru ca multi psihologi desi nu au studiat medicina, se baga in asta si zic "aaa nu e nevoie de medic", si cand se impute treaba, isi iau mainile si zic "aa nu era garantie ca merge treaba, s-a incercat".

Multi medici trimit omul la terapie daca e cazul, nu da neaparat tratament, dar ei trebuie sa fie primii consultati. Ce terapie, degeaba ii zici, ca tot aia simte.
Dar sper sa nu ramana treaba dupa ce afla ca a venit menstruatia, ca daca are, nu e gravida, asta e regula.
Dupa aia vedem.

| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

Nu am examene anul asta.Eu cred ca sunt gravida! De asta ma tem, de 2 luni parca nu mai sunt eu, de când au început simptomele sarcinii.In 2 luni am avut toate simptomele, si acum mi-a crescut si burta crying

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa am zis si luna trecuta, daca vine menstruatia ma liniștesc, a venit menstruatia dar au aparut alte simptome ale sarcinii si nici până în ziua de azi nu m-am liniștit.Ar trebui să mă liniștesc chiar daca vine menstruatia ciudatel? Ca si in ultimele 2 luni de când au început și simptomele si de când cred ca sunt gravida.
Acum mă dor gingiile, nu am mai avut problema asta, asta se intampla si la sarcina.
An parul îngrășat, si am facut baie săptămâna asta, asta se intampla si la sarcina. Nu ma pot liniști! crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ai avea sau nu examene, asta nu are nici o legatura cu problema actuala, astea cu "nu ai nimic, gandeste-te ca e in mintea ta, fa altceva sa nu te mai gandesti acolo", sunt aiureli care nu functioneaza. Abia cand trece starea asta o sa-ti arda de aia, ailalta, deci invers.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da crying trece în simptom apare altul. Cum as putea sa ma liniștesc?

| selfconfidenttree97 a răspuns:

Buna! nu stiu cum te simti acum, sper ca bine! dar recomand mult sa mergi sa ti faci ecografie la sani, chiar daca te simti bine acum, este ceva necesar pentru fete femei. Multa sanatate!

| Alex12Edi a răspuns:

Din păcate încă nu am ajuns cu cititul la ginecologie, când ajung o să revin cu un răspuns ok?

| anonim_4396 explică (pentru Alex12Edi):

Bine,multumesc!