| anonim_4396 a întrebat:

Da, eu in fiecare zi pățesc cate ceva.
Acum 4 zile a fost erbicidat un pământ, cu erbicid.Azi am fost cu părinții sa vad acea bucata, am pus mana pe acolo pe unde s-a erbicidat, am dus si apoi mana la gura si cand am ajuns acasă am uitat sa ma spăl pe mâini și am mâncat asa. Dupa 4 zile sa mai fie valabil? Ma cam tem,am pus mana pe acolo pe unde a fost erbicidat si am dus si pe la gura si am mâncat dupa.
Nu stiu ce sa zic,eu am mâncat cand eram mai mica si fructe stropite si nu am avut nimic, dar acum cu erbicid ma cam tem, a fost greseala mea sa pun mana pe acolo si sa nu ma spăl dupa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
83 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Acum 4 zile a fost erbicidat... Dupa 4 zile sa mai fie valabil? "

dacă tu ai scris ce se vede, ai scăpat!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Eu am scris happy
Totusi am fost uituca si nu m-am spălat inainte sa mănânc, se mai întâmplă

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ma bucur ce sa zichappy
Cam acum o ora am facut pățania

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cind intri in casa nu te descalti? Asta trebuie sa fie un ritual care nu e niciodata omis - ai venit de-afara, te-ai descaltat, ai zburat direct la baie sa te speli pe miini.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am descaltat.
Aia cu spălatul pe mâini...Am uitat si eu, daca mergeam prin oras, da ma spălăm, oricum si asa trebuia sa ma spăl de unde am venit, dar s-a intamplat...

| sierra1 a răspuns:

"a fost erbicidat un pământ... Dupa 4 zile sa mai fie valabil?"

sper că nu ești plantă, caz in care suntem ingrijorați pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

laughing eu am fost erbicidata
Au fost erbicidate niste plante si eu am pus mana pe ele si am dus si la gura si am si mâncat...Si poate eu stiu am erbicid pe maini si am dus pe la gura.Habar nu am

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu eram copil de țâță. Pe noptieră am găsit câteva pastile de medicamente. Le-am înghițit pe toate, și nu am pățit nimic. Sau poate că chiar din acel motiv,,,
Atâta urmă de ierbucid nu a reușit să îți facă rău, că nu e batrachotoxină.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Bine,sper sa fie asa.Ma cam tem

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar nu am nimic momentan, mai înainte eram speriată si aveam un nod in gat. Daca aveam ierbicid acum trebuia sa am ceva reacții, nu stiu.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ierbicidul este foarte toxic pentru om.
Asta ca să te speriu.
Ca să te liniștesc, simptomele de otrăvire s-ar fi manifestat imediat.
Dacă până acum nu ai pățit nimic, înseamnă că nu te-ai întâlnit deloc cu produsul.
Așa că nu ai de ce să te temi.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu am nimic. Sper ca a trecut pățania asta.
Stiu ca e toxic, de asta am si pus intrebarea

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Specialiștii spun ca după 2 ore de la erbicidat se poate intra in teren si nu pățești nimic. Insa eu fiind alergica la chimicale ma îmbolnăvesc si după o săptămână daca trec pe lângă un teren erbicidat. Daca nu ai nici un fel de simptome e ok. Ai o imunitate buna. Dar cu covid-19 zilnic ni se recomanda sa ne spălam pe mâini. Data viitoare când mănânci sa te speli pe mâini înainte de mâncare chiar si daca crezi ca ești curat. Ok?

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am nimic, nu cred ca sunt alergica la chimicale, am mâncat si fructe stropit si nu am nimic(cand eram mai mica) nu am avut nimic nici cand am trecut pe lângă teren, nici nu miroasea a erbicid.Stiu,am uitat, de pe camp acolo am uitat, dar daca merg undeva prin oras ma spăl de fiecare dată si cu dezinfectant

| WhiteLife a răspuns:

Referitor la substante, daca ar fi fost sa ai indigestie de la ele, cred ca ai fi avut deja. Oricum, oraganismul nostru se descurca la mici contaminari de genul asta (cum ai zis ca ai patit cand ai fost mai mica). Referitor la Covid, acolo simptomele apar ceva mai tarziu, dar nu poti lua un virus dintr-o substanta chimica (in sensul ca daca n-a umblat nimeni infectat pe acolo cred ca e ok). Spalatul pe maini ar trebui sa fie un obicei pe care sa-l avem, chiar si fara noul coronavirus. Mai ales inainte sa mancam happy

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu ma tem ca am covid! Am pus mana pe plante erbicidate si am dus mana la gura duoa si am mâncat si am uitat sa ma spăl, na era pe camp si nu era nimeni, oricum covid nu am.Ma tem sa nu am erbicid de ala, parca am si un nod in gat

| Silwian a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa mergi la medic sa faci niste analize!

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi trebuit sa ai indigestie si tot felul de alte simptome. Daca au trecut deja 4 zile ma gandesc ca mai greu sa apara simptomele de-abia acum. Si daca nu te doare nimic si nu ai greata, de ce te stresezi? Ca asa iti faci rau singura si dai in ipohondrie. N-ai ce sa faci acum, stai cuminte, daca nu simti nimic neinregula, ai trecut peste, daca ai probleme mergi la medicul de familie la un control. Nu te stresa degeaba, mai ales daca nu te doare nimicwinking

| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Ok..Eu am mai facut si acum o luna analize

| Silwian a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci n ai nimic ...trebuia sa ai niste simptome! Voma ameteli ceva orice! Ai?

| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Nu am ameteli, dosr simt un nod in gat
Si erbicidat a fost acum 4 zile, eu acum o ora am atins plantele cu erbicid si am dus mana la gura!

| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Am un nod in gat si putina greata, simptomele au apărut de cand am inceput sa ma stresez

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Erbicidat a fost acum 4 zile, su acum o ora am atins plantele erbicidate si am dus mana la gura. Si am un nod in gat si simt putina greata sad au început simptomele sa apara de cand ma stresez

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa stai linstita, nu te mai gandi atat, ca iti faci rau singura. Daca te gandesti ca ai simptomele respective, atunci clar le vei simti.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Stiu,èu am ipohindrie oricum ca, cred ca sunt gravida fara contact doar ca am toate simptomele sarcinii

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate asa ceva big grin Daca constientizezi asta, atunci schimbarea e la tine. Inlocuieste gandurile astea cu altceva, gaseste-ti o activitate practica, unde sa fii concentrata, asculta o muzica, uita-te la un film, relaxeaza-te, trec toate. Daca te stresezi pentru atata lucru, ce vei face mai incolo in viata?

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu pot pur si simplu, ieri am incercat sa ma liniștesc, azi dimineata a început să mă doară spatele, pai cum sa ma liniștesc daca apar asa simptome? In fiecare zi apare cate ceva.
Am avut in ultimele 2 luni:greturi matinale, arsuri in gat, dureri de cap in fiecare zi, acnee, secretie vaginala abundenta etc..Cum sa nu cred ca sunt gravida? Si greturi matinale nu am avut doar o zi, am avut mai mult de o luna in fiecare i greturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prosopel vrei sa intri in Guinness book? Numai belele faci mititelo

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce e aia? Cartea Recordurilor? laughing
Mda..asa se pare

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da că inventezi tot felul de boli happy mai era una așa.pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inventez
Care? Ca ma alieze cu eahee hee

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ala cu tetanos il stiu, Cam asa sunt si eu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt presupui my bad, una alma are numai întrebări gen că ale tale pune, ba că are aia, ba așa boli închipuite, ipohondrie.ar trebui să ieșiți sa va jucați nu să citiți despre toate bolili'

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah nu, nu ăla laughing)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa nu citesc si sa nu ma gandesc la boli.Am iesit si pe afara, nu ma liniștește nimic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred că îl ai pe necuratul happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha ha.Ce am mai ras!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu prea e de ras draga big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda..Si ce daca il am? Chiar dacă nu îl am... laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem că da sa sperăm că nu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Viorel2.0

| MaryMaria333 a răspuns:

Sa fi mai atent alta data, o greseala de'asta te poate costa scump! Ierbicidul ii ff toxic, ala ii otrava. Mai ales daca pui mana pe animale, si nu neaparat. Is multi microbi. Fereste'te din timp cat se poate de mult happy

| anonim_4396 explică (pentru MaryMaria333):

Cum sa pun mana pe animale?
Stiu ca e toxic pentru om, de asta m-am si speriat
Pana acum nu am nimic, doar cand ma gandesc am un nod in gat.Cred ca am scapat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Viermi intestinali si alte nebunii dureaza un pic pana sa se manifeste... dar in principiu se prea poate sa fi avut noroc. Nu lasa norocul sa aiba un rol asa de important in viata, ca mai devreme sau mai tirziu s-ar putea sa nu ai noroc cand vei avea nevoie de el fiindca nu ai facut ce era normal, logic, si de bun-simt sa faci. Sanatate si racoare iti doresc, ca am iesit acum pe la 9 pana la un Carefour Market la 50 de metri de mine si inapoi si am zis ca ma sufoc de caldura...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si eu vreau răcoare.De acum vad ca o sa polua si pe la mine..Si asta dureaza pana sa se manifeste? Azi dimineata am avut diaree, dar ieri am mâncat prune verzi laughing
Mda. Poate am avut noroc de data asta

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing doar ca am avut diaree, asta nu inseamna ca am tenie
Am mai avut si acum o săptămână diaree, dar ma durea si burta, de data asta nu m-a durut nimic..Am scăpat de oxiuri si am altii laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca ai tenie, am dat linkul ca idee - daca ai luat tenie, inca e prea devreme sa se manifeste.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aaa..Pai nu cred ca am tenie.Asa oare si la ierbicid? Eu cred ca daca luam ierbicid aveam simptome pe loc, ca e otrava

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat. Din nou te inseli.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum ma înșel? Si cand m-am mai înșelat?hee hee
Nu cred ca am pățit nimic de data asta cu ierbicidul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toate otravurile actioneaza instant. E posibil sa tolerezi doze mai mici, dar sa se elimine foarte greu sau deloc si in timp sa ajunga sa te afecteze. De exemplu la otravirea cu mercur sau la iradiere. Te mai inselai privitor la viermi si altele de genul, ca ziceai ca ar fi trebuit ca in 2-3 zile sa ai simptome. Asa de exemplu nici eu NU CRED ca am cancer. Cind imi voi face niste analize amanuntite in sensul asta voi sti cu siguranta daca e laie sau balaie.winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce simptome ai de cancer?
Nu ma speria acum cu ierbiciudul cand m-am mai linistit

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce, trebuie' sa am simptome? Am o gramada de alunite, teoretic sunt predispus, mai ales ca m-am mai taiat la una din virful capului de cateva ori cand ma tundeam/radeam in cap. Ideea e ca faci cancer cu mult inainte sa ai simptome, de aia sunt bune controalele periodice...winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

crying acum am alta
Am eliminat ceva lichid si transparent in cantitate mare la toaletă, ca albumul de ou...Ce e astaaa?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate e alt simptom de sarcina...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si eu am multe alunite, eu il mostenesc pe tata..Imi pare rau de ce aveti.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

*albusul
Nu stiu, e ceva ca un slime asa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu are de ce sa iti para rau ca am alunite. Ma impac bine cu alunitele. De cancer nu stiu, nu am simptome, nu am facut teste. happy
Legat de sarcina si altele... cred ca te stresezi prea mult cu "cred ca"-urile astea. Un test de sarcina e vreo 15-20 RON. Si ai rezolvat dilema.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vreau test si nu imi cumpăr.Am absolut toate simptomele de sarcina: greturi matinale, acnee, arsuri, dureri de cap, dureri de spate etc..Si greturi nu doar o zi, o luna si ceva in fiecare dimineata si arsurilele la fel...Ce sa mai cred.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai... motiv pentru sarcina ai? Ca nu vine din aer. happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din cada sau de pe prosop...Ma doare spatelecrying si am secretie gelatinoasa abundenta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cada prosop, prostii. Poate vine ciclul. Sau poate ai o infectie, nah.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am nimic(sunt doar gravida). Ciclul trebuie sa-mi vina pe 21.Nu am nici infecție

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si greata, acneea?
Toate au apărut de 3 luni in coace, si burta mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Burta nu se umfla in 3 luni. Si daca zici ca ciclul trebuie' sa iti vina pe 21, inseamna ca ti-a venit si lunile trecute. Greata, acneea... pot fi o gramada de alte motive.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,mi-a venit in toate lunile, dar putin mai ciudat, se o prea in a4 zi, si a cincea zi dimineata msi curgea 2 picături si tot asa pana in ziua 7 de menstruatie...
Mda,asa toate : a început greata prima dată, după o săptămână au început arsurile, greata a aparut odata cu noua menstruatie si m-a ținut o luna si ceva, sanii mariti si ma inteapa aproape in fiecare zi, greturi am mai avut cu o săptămână înaintea greturilor matinale, dar era in timpul zilei greata..Si ieri si azi m-a durut spatele si am avut diaree, am fost mult timp si balonata si constipata si m-a durut cam 3 săptămâni capul in fiecare zi. Ce sa mai cred?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si mâinile si picioarele s-au umflat, am si putin vergeturi, mi-au apărut și noi alunite, si parul mai gras...E clar, de 3 luni plâng aproape in fiecare zi cu genul la sarcina, ma uit odata la 5 minute la burta, imi dădeam si cu pumnii in burtă, eu nu mai suport, sincer... crying

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca MERGI LA MEDIC. Asta crezi. In rest putem noi sa stam la povesti aici o saptamana intreaga, ca nu ajungem la nici o concluzie.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum nu? Deci nu as putea sa fiu gravida asa? Eu presupun ca sunt gravida din 13Februarie...Si toate simptomele
Am facut si analize si nu am nimic, am luat doar niste vitamine...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sansele sa fii gravida asa poate cu 1% mai mari ca pe Maria din cartea-cartilor sa o fi inseminat o fantoma. Deci ce e cu 1% mai mare decat zero? Un alt zero.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci sa inteleg ca nu sunt gravidahee hee
0, 0
Dar simptomele ma tem tare, sa fi apărut simptome de sarcina ca eu cred ca sunt gravida de mult timp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil sa fie si ceva psihic la origine, nu zic nu.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate..Si eu m-am gândit să fie ceva psihic, dar totusi simptomele nu sunt asa imaginare, cand ma doare, ma doare(le simt pe pielea mea)

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci toate simptomele: ma inteapa sanii in fiecare zi, ma doare spatele, ma doare capul foarte des, am si tuberculii aia pe areola si areola(sper ca asa se scrie) s-a inchis la culoare, am si linia de sub ombilic...Cum sa nu cred ca sunt gravida? Ca de 3 luni in fiecare zi am cate ceva
Azi am observat un fel de cos pe mamelonul drept, e putin lângă mamelon.Ce o fi?

| Silwian a răspuns:

Cum sa uiti sa te speli pe maini can vii de afara? Cum? Mai ales cu pandemia asta! Cum? Doamne fereste!

| anonim_4396 explică (pentru Silwian):

Am fost pe camp, nu mai era nimeni.De unde sa iau covid? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Silwian):

Pandemia ma-si, ca pana la pandemie e treaba de viermi intestinali si alte treburi. Ce, crezi ca s-a dus unul cu covid si a tusit in lanul de secara? big grin

| Silwian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hooo cu tata ce ai patit.>? NU ti ai luat pastilele?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing corect
Era pe camp gol, cine are covidlaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Silwian):

Tu ai inceput cu aiureli...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu va mai certați!