| noname2021 a întrebat:

Buna,daca am bilet de trimitere la Bioclinica din partea medicului, trebuie sa platesc analizele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dta ești asigurat prin Casa de asigurarea de sănătate de stat și Bioclinica are un conract cu Casa, sau dta ai un contract de asigurare cu firrmă de asigurări iar contractul cu ei acoperă această afecțiune, nu. Dacă nu, atunci da, trebuie să le plătești.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca este bilet de trimitere obisnuit alb-negru. Daca este din cel cu reducere este galben-portocaliu (parca!) sau nu stiu ce culori! Acum, daca policlinica are contract cu casa de sanatate poti avea gratuit daca nu, nu. Din analize si alea unele sunt gratuite, altele nu. Si, in final, daca mai au bani, daca nu trebuie sa te programeze pentru mai tarziu.

| Panamax a răspuns:

Depinde daca mai au bani.
Daca ai rabdare sa astepti 30 de zile s-ar putea sa nu platesti o parte din analize.