| anonim_4396 a întrebat:

Buna, daca am fost ars de la soare acum 5-15 ani tot ramane urma si pentru urmatorii ani, gen si acum daca ma scarpin inca se mai decojeste putin pielea si raman mici locuri albe unde am fost ars si cateodata ma mananca. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Este arsură gradul 1, trebuie să mergeți la un medic. Veți rămâne cu semne, deoarece s-a ars stratul superior al pielii și nu se mai poate regenera.

| sierra1 a răspuns:

~m fost ars de la soare acum 5-15... daca ma scarpin inca se mai decojeste putin pielea~

după ce faci un duș, e tot așa?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Da, dar intrebam asta sa nu ramana pentru todeauna asa pentru ca ar fi naspa.