| KassyKassy a întrebat:

Buna.
Dacă as face un CT cranio-cerebral, are vreo importanta durata de timp după care as efectua un RMN Cerebral, având în vedere ca CT-ul radiază și RMN-ul nu?
De exemplu după o saptamana de la CT, pot face RMN?
Nu ma refer din perspectiva sanatatii organismului, ci din perspectiva medicului radiolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are.

| mihai69 a răspuns:

Le poți face și în aceeași zi.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Sunt recomandate de medic? CT și RMN din zilele noastre nu mai sunt atât de radiante; există tehnologie nouă și performantă care nu rănește pacientul. Dacă există posibilitatea lasă puțin timp (o săptămână - pentru ca să ai tu mai mare siguranță și să te simți confortabil!) între ele. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amândouă radiază și CT și RMN. 48 ore trebuie sa treacă (minim) pentru a efectua CT după un RMN sau viceversa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, doar dacă faci cu substanță de contrast trebuie sa treacă 48 de ore pentru următorul CT/RMN.

| 76843 a răspuns:

Din moment ce stai zilnic in fata pv-ului, ce te mai intereseaza pauza de rmn? Exceptand cazul in care prima investigatie o faci cu substanta de contrast.