| Ralatals a întrebat:

Buna, dacă nu mănânc nimic și beau doar lapte cât slăbesc in 2 luni? Va rog sa nu îmi dați răspunsuri cum ca îmi fac rau sunt conștientă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| pixelbundle a răspuns:

Nu te apuca sa faci asa ceva.

Daca vrei sa slabesti incearca sa iti schimbi stilul de viata relativ la felul in care mananci (sunt recomandate mese mici si regulate) cat mananci (fa un calcul al caloriilor sau pur si simplu invata sa te ridici de la masa inainte sa apara senzatia de satietate).

Poti incerca un regim disociat dar nu e necesar decat in cazuri disperate. Cel mai bine este sa elimini din alimentatie prajituri, dulciuni, produse cu grasimi etc

Mergi pe lucruri de bun simt si intreaba pe aici atunci cand nu esti sigura.

Apuca-te de sport, alege exercitii gen Pilattes, exerseaza zilnic pana la aparitia transpiratiei ( de preferat ca durata exercitiilor sa ajunga in 3-4 saptamani de la 15-20 min la 40 -60 min ) si ai sa vezi ca "munca" depusa in sport nu te mai lasa (psihic) sa mananci aiurea.

Bafta

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ipotetic, ai putea pierde vreo 2kg, dar nu poti ajunge acolo, fiindca dupa 2-3 zile de baut numai lapte, se declanseaza diareea si ajungi in spitalul de urgenta cu dezinterie.

Eu te-as sfatuii ca in loc de intrebarile astea fara sens si fara logica, sa pui mana serios sa reduci portiile de mancarea la jumatate si sa te apuci de sport, ca sa slabesti pe real.

| Ralatals explică (pentru Violleta2022):

De ce doar 2 kg?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ralatals):

Cam atat poti pierde in primele 7-14 zile, ca dupa aia esti in spital cu dezinterie si esti tratata si hranita artificial.

| Ralatals explică (pentru Violleta2022):

Sunt oameni care au ținut post negru și nu au murit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ralatals):

Ai intrebat aici, daca bei lapte 2 luni cat slabesti si eu ti-am raspuns clar ca: laptele provoaca diaree dupa cateva zile si apoi dezinterie si malnutritie. Asadar, este imposibil sa ajungi la 2 luni doar cu lapte, fiindca ajungi in spital cu diaree severa, dupa numai cateva zile.

Tu pare sa ai o problema de intelegere, ca-n fiecare saptamana vii sa ne intrebi cate kg slabesti in intr-o saptamana, luna sau mai multe luni, daca nu mananci, cand de fapt nu faci nimic sa salabesti, fiindca esti prea puturoasa si in realitate nu ai chef sa faci nimic.
Un om care vrea intr-adevar sa slabeasca nu mai manaca atat de mult si se apuca serios sa alerge, ori sa faca sport.
Ti-am explicat, daca doresti sa dai multe kg jos, apai nu manca mai mult de 1000 calori pe ZI si vei slabi cu siguranta!

| gratargratar a răspuns:

Mai bine mananci salate decat sa bei numai lapte. Si laptele poate ingrasa.
Mananca mai putin, fa mai multa miscare. E foarte simplu.
Baga verzituri, ca si cand ai tine post. Eu mereu slabesc in timpul postului, desi nu stau nesatul, doar ca mananc mancaruri care nu-mi plac atat de mult, si prin urmare mananc mai putin. Incearca. In 2 luni poti slabi cateva kilograme fara probleme.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ce zici de un psiholog? In 2 luni mori astfel.
Nu-ți zic in nume de rau, dar crede-ma. poți slabi. Prin sport! Prin dieta! Printr-un caracter puternic, in care nu te lași niciodată. Dar astfel? Astfel cazi in depresie.
Asa ca eu zic sa gândești astfel. Nu te compara cu ceilalți oameni, compara-te cu tine de acum un an, de acum 6 luni. Și devin-o o versiune mai bune a ta, din ce in ce mai buna. Lasă instagramul și Facebook-ul și fetele care arată top model doar acolo. Fii tu insati!

| Vântulalb a răspuns:

Laptele contine grasimi. Crezi ca vei slabi?
Mai bine mananci doar salate.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

A! Salatele, FARA ulei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceteaza sa mai promovezi tulbirarile alimentare pe forumuri publice.
Du-te si obtine ajutor.
Sti si tu ca ai nevoie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind daca ai intoleranta la lactoza ai dat de dracu, adica daca bei doar lapte vei fi nonstop la wc, cu diaree nasoala ca dereglezi flora intestinala, un regim nu se face după capul tau, un medic nutritionist dupa ce te consulta si vede un istoric al bolilor tale va decide ce regim sa aplice, un regim personalizat, nu poti bea doar lapte ca numai esti bebeluș, ai nevoie de carne, de peste de legume de paine ca painea stimuleaza creierul daca nu i dai creierului combustibil il omori, esti fată sau baiat? Ce varsta ai?

| NunuNini a răspuns (pentru Ralatals):

Post negru, inseamna ca nici lapte nu au baut.
Incearca, dar nu cred ca vei reusi.
Cei ce au tinut postul, nici nu au lucrat. Tu, ori mergi la scoala, ori la serviciu. Crezi ca poti fara sa lesini?

| johnnny123 a răspuns:

"conștientă" nu este termenul care te descrie corect. Mai adauga un "in" inainte.

Ma uit la restul intrebarilor tale si sunt convins ca slabitul este cea mai mica dintre problemele tale.

| Amimanera a răspuns:

Cauta un nutritionist, exista destule metode de slabit naturale.