| OdetteSs0000 a întrebat:

Dacă sunt studentă și vreau să îmi fac analizele, plătesc? Sau sunt asigurată și nu plătesc? Și dacă sunt asigurată, îmi pot face analizele doar la clinici, spitale de stat, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,daca ai asigurare medicala vezi unde sunt fonduri, la medlife, regina maria sau de stat, nu stiu in ce oras esti tu, si eu imi fac dar de la data de 1 incep sa caut

| Violleta2022 a răspuns:

Intai mergi la medicul de familie sa te consulte si iti va prescrie analizele respective, la un spital de stat, evident, daca nu vrei sa platesti.

| Wr3nch a răspuns:

Da student ai asigurare. Daca vrei gratuit cam da.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca iti da trimitere medicul de familie pentru analize poti sa le faci in orice loc care are contract cu casa de asigurari.
Iti trebuie si o adeverinta de la facultate care sa ateste ca esti studenta