| Amely21 a întrebat:

Dacă tata are Rh- și mama are Rh+, se naște o fetiță, credeti ca poate avea și Rh+? Sau cu mai mare probabilitate rh-?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Tata cu Rh- înseamnă că poartă genele dd
Mama cu Rh+ înseamnă că are fie DD fie Dd
Te gândești ce poate lua de la mamă ce poate lua de la tată (ex D de la mamă d de la tată sau d de la amândoi) și ajungi la concluzia că cele mai mari șanse sunt să fie Rh+. Ca să fie Rh- trebuie să ia d de la amândoi, iar de la mamă sunt mai mici șansele să ia d decât să ia D (și să fie Rh+)

| Amely21 explică (pentru MadRaven):

Deci mai multe șanse ar fi să fie Rh+?

| MadRaven a răspuns (pentru Amely21):

Da, exact

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Parca posibilitatile erau egale.