| cucalic a întrebat:

de 2 zile am avut ochii imflamati, si am fost la doctor. mi-a spus ca am conjuctivita si mi-a dat picaturi NETTACIN.eu alaptez sunt bune pentru ochi? se transmite conjuctivita? de l-a ce aprare? cum s-e trateaza? laptele matern este bun pentru ochi? o afecteaza pe fetita mea? in ce fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Fa tratamentul cu Nettacin linistita, colirul asta se indica si la copii.Conjunctivita se transmite daca nu respecti regulile de igiena, este o infectie a ochiului. Laptele matern pus in ochi este un leac babesc, eu iti recomand sa urmezi tratamentul cu Nettacin prescris de oftalmolog.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nettacin sunt bune pentru ochi, doza absorbita e prea mica ca sa afecteze copilul, deci poti alapta in continuare. Conjunctivita este o infectie si a aparut fiindca ti-ai pus mainile nespalate si murdare la ochi. Fetita poate lua infectia de la tine, daca nu ai grija sa te speli bine pe maini inainte de a o atinge, pe san inainte si dupa alaptare, sa-ti schimbi hainele cu unele curate inainte de fiecare alaptare, sa-i fierbi si sa-i calci cu fierul fierbinte toate hainutele si lenjeria ei. Laptele matern nu e bun pentru ochi, in cazul tau intretine si agraveaza infectia.