| anonim_4396 a întrebat:

De 3 zile am,cred eu,o infecție în gat, arata urat și e dureros. Iau Coldrex și Strepsils de 2 zile dar vad ca nu trece,vine weekend ul și doctorul nu e la cabinet,la urgente nu ma pot duce pentru ca sunt la țară, la bunici. Știți ceva leacuri băbești care sa îmi amelioreze durerea pana luni? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Cu paracetamol si cu bomboane nu are cum sa-ti treaca infectia. Cu leacurile babesti nici atat. Eventual ceva ceaiuri caldute, indiferent de care, ti-ar usura putin din disconfort, dar daca intr-adevar e vorba de o infectie, atunci doar un medic iti poate da tratamentul corespunzator

1 răspuns:
| AndreiBularca a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic neaparat daca dupa 3 zile nu trece disconfortul pentru ca este posibil sa fie o infectie care se trateaza doar cu antibiotice.
Sa nu iei antibiotice decat la recomandarea medicului si cu un protector pentru intestin cum ar fi Linex, Eubiotic etc!