| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de 3 zile am niste stari de panica, am trecut printr-o perioada mai stresanta. In timp ce mananc simt ca ma inec si nu mai pot respira, imi vine sa imi bag mana in gat sa-mi scot mancarea, un fel de atac de panica desi nu ma tem de moarte decat in criza aia de cateva secunde..si recent de cateva ore starile s-au accentuat, poate eu m-am tulburat super tare de la ultima sufocare cu mancare, ma inec si fara mancare. Simt ca mi se lipeste gatul, ca ma gadila ceva sau imi opreste aerul si brusc simt nevoia sa inghit, este cand imi revin dupa asta, dar este cand dupa asta inghit non-stop incontuu in sec, saliva, aer nici eu nu stiu..si nu pot respira timp de cateva secunde si aici din nou am un mini atac de panica, am impresia ca mor in acele secunde. Dupa asta ma simt foarte rau, plang si ma sperii urat. Nu stiu cum sa opresc aceste stari si ma simt foarte rau, recent am avut niste tulburari, stres si poate un fel de depresie. Nu sunt un copil, sunt constienta ca starile sunt pe baza psihica dar nu stiu ce sa fac sa ma calmez dupa aceste atacuri. Ma slabeste mult si imi accentueaza starea de rau. In ultimele 2 ore, tot cam la 10/15 minute am avut o criza in care nu am putut respira si am intrat in acea panica super urata. Problema este ca si dupa ce ma calmez am inca acea stare de tremurat si frica sa nu mi se intample din nou episodul. Totodata daca mai este cineva care s-a confruntat cu problema sau un medic cu experienta, exista posibilitatea sa chiar mori in aceasta criza cand nu poti respira? Sau este doar pe moment frica de moarte din cauza impactului asupra organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt cazuri extreme dar foarte rare de deces din cauza panicii. Unul din ele este relatat de autorul Somerset Maugham în nuvela Honolulu.
Dar în cele mai multe cazuri intervine o stare finală de leșin, din care organismul iese în mod natural.
Astfel nu este cazul să adaugi frică la frică, că vei muri.
Atacurile de panică după părerea mea sunt reacții automate ale creierului care încearcă să soluționeze o situație extremă ( de exemplu, ești în junglă și te atacă un tigru) iar pentru ca să mobilizeze toate resursele corpului, frica trebuie să aibă o valoare extremă pe care o resimțim ca panică, deci este un simpton natural, ancestral de adaptare. Un atac de panică fără motiv real se întâmplă datorită unor descărcări nervoase ale neuronilor, în absența unei primejdii externe, ca un fel de alarmă de exercițiu. Astfel, o modalitate de a scăpa de ele este auto analiza, să observi ce tensiuni interioare ai, să vezi ce anume le declanșează.
O modalitate de control care trebuie antrenată sunt exercițiile de respirație, cu concentrare asupra respirației. În timpul atacului de panică respirația sau este blocată sau devine rapidă și superficială. Astfel se va exersa respirația liniștită, lentă și adâncă.
Nu sunt pentru medicamente, dar în faza acută în care se pare că ești acum te poate ajuta extraveral, un compus pe bază de plante și ceea ce va recomanda medicul.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru! Poti merge si de urgență la spital. Ei au obligația să te consulte si sa ti dea reteta!

| Pesareic81 a răspuns:

Va multumesc mult, rezolvare a fost sa nu intru in panica..in timpul inghititurilor puteam sa respir dar inconstient am intrat intr-o stare in care am simtit ca nu pot efectiv ca ma sufoc daca nu inghit incontinuu pana ma calmez. va pup si multumesc