| Ale_8152 a întrebat:

Buna!
De 3 zile m-am simtit foarte slabita si foarte rau si ma durea in piept pana subsuoara.Am slabit in ultimul timp destul de mult pentru ca m-am obisnuit sa nu mananc.Azi am observat ca ma doare sanul stang si mi-a aparut 2 bubite rosii in partea de sus cand le ating simt o durere insuportabila in jurul sanului si senzatie de arsura. Poate fi vorba de ZONA ZOSTER?
Am doar 17 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

" m-am obisnuit sa nu mananc", de ce ai facut o asemenea tampenie?

| Ale_8152 explică (pentru Cosmin86):

Fara sa imi dau seama...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ale_8152):

Probabil ai un deficit de minerale, vitamine, calciu, etc. ( de fapt sigur ai ). Iar legat de dureri, du-te la medic.

Si mananca ce trebuie, mancarea e cel mai bun medicament. Dar mancat ce trebuie NU inseamna "fructe si legume", cum repeta toti care sunt paraleli cu nutritia, e putin mai complicat.

| RaduBourceanu a răspuns:

Zona zoster (herpes zoster) este o infectie virala ce afecteaza radacinile nervoase. Se caracterizeaza prin durere si aparitia unei benzi eruptive ce se intinde pe o singura parte a corpului. Zona zoster este o boala mai comuna la persoanele adulte si la cele cu sistemul imunitar slabit de stres, rani, anumite medicamente sau alti factori.
Mai sus este definitia acestei boli.Recomandarea mea este sa vezi daca acele bubite se extind(daca nu inseamna ca pot fi niste cosuri) si incearca sa ai o alimentatie echilibrata. Durerea din piept, poate avea multe cauze.Nu trebuie sa te sperii. Zona zoster de obicei se manifeste mult mai grav.