| Bridgit a întrebat:

Buna, de 4 zile ma confrunt cu o problema care ma stresează destul de mult. Am 23 de ani, 1, 56 inaltime și 48 kg. Când am fost mica am lesinat din cauza alimentatiei precare, de atunci au început problemele mele cu inima. Am descoperit ca am insuficienta cardiaca tip 1, am perioade in care am palpitații sau simt o bataie om plus a inimii. De curand au apărut din nou aceste simptome, am fost la doctor, am facut EKG, ecografie, au spus ca e pe baza ce stres, am luat vagostabil si ashwagandha vreo 2 luni dar le-am intrerupt pentru ca ma trezeam noaptea și ma simteam foarte moale, uneori aveam amețeli. Ei bine, am rămas in continuare cu aceste simptome chiar dacă nu am mai luat pastilele. Am zis " ok, trebuie sa ma calmez, e totul pe baza de stres", s-au mai ameliorat, dat tot ma trezeam in fiecare noapte de 2-3 ori, uneori in momentul in care ma trezeam aveam pulsul 80-85 și simteam ca inima bate destul de tare. De câteva zile am dormit cu ceasul la mâna pentru ca aveam senzația ca am pulsul mic peste noapte. In prima seara era 54, problema e ca din a 2 a m-am trezit pur si simplu sa ma duc la baie, m-am uitat sa văd cât e ceasul si am văzut ca am avut pulsul 36, m-am panicat, nu am putut sa mai dorm, mi-am facut tot felul de gânduri, pana la urma am zis ok, aia e, ma culc. Da peste 40 de minute m-am trezit, pulsul normal, dar ma durea tâmpla dreapta, m-am uitat sa văd iar ceasul si am văzut ca bătăile scăzuseră la 35. Evident s-a dus somnul meu… următoarea zi noaptea pulsul 33-30, fără pic de simptome. Doar ca peste noapte era mic. Dimineața m-am trezit cu durere de cap, probabil pentru ca m-am trezit f des noaptea de frica, bănuiesc. Toti imi spun sa ma calmez dar simt ca o iau razna, am văzut chestii despre apnee in somn si altele, sunt foarte stresata si panicata. Eu de fel sunt destul de activa, nu fac sport dar sunt o persoana agitata de fel, ba fa mancare, ba curatenie, ori dacă nu am ce sa fac găsesc ceva numai sa nu stau. Urmează sa ma duc sa imi fac analizele de sânge si sa vad ce fac in continuare. Pulsul pe timpul zilei este unul normal, doar noaptea este problema. M-am gândit ca e din cauza pastilelor, dar totuși nu stiu. In momentul in care ma duc la doctor si mi se ia tensiunea este mereu 15 bătăile inimii 90 si pentru ca ma panichez. Trebuie sa ma pună sa stai întinsa pe pat si sa imi ia tensiunea cu aparat d-ala mare, la maini si la picioare, ca sa fie okey. Sincer nu stiu ce sa fac. Tot anul am ținut-o in probleme si stres, acum mai nou mi-e frica sa nu mor in somn cu pulsul ala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti foarte tînără si ai atitea probleme, esti singura sau casatorită? Ca poate si din cauza asta esti stresata daca esti intr o relatie toxica sau daca esti singură si nu ti ai gasit jumatatea, dormi noaptea cu un bec de veghe aprins poate i ti este teama de intuneric de singuratate tu nu constientizezi problema dar corpul tau intră in panica noaptea, ai spus ca numai noaptea ai aceste simptome, ia optisomn sau somncontrol sa vezi care din ele te vor ajuta, sunt pastile naturiste din plante dar i ti vor asigura garantat un somn linistit si odihnitor, sau sedatif pc incearca le pe toate pe rînd evident, multa sanatate si lasa stresul deoparte ca ăla te omoara la propriu.

| Bridgit explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt intr-o relație. Nu aveam probleme, ne înțelegem chiar foarte bine. M-am mutat la el de câteva luni. Ce-i drept atunci au început și problemele astea, îmi e foarte greu sa ma adaptez intr-un loc nou, am sarcini de făcut acum. Sunt intr-adevar mai stresata decat eram înainte.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bridgit):

Deci am ghicit ca este vorba de stresul din relatie, aici este cauza defectul buba, din cauza asta ai aceste simptome, poate parintii lui nu te suportă ai discutii si cu ei si cu el si traiesti in stres, mai bine era sa fi asteptat inainte sa te muti la el, trebuia sa il cunosti foarte bine, o sa iti revii daca te desparti de el si te muti acasa la mama ta, dar aceasta decizie iti apartine, dar decat sa fi la spitale si cu stres nonstop mai bine singură si sanatoasa, decat cu un prieten cu care esti mereu stresata nervoasa panicata ingrijorata epuizata

| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu, nu cred ca mananci sanatos nici acum, fiindca ai probleme care ar fi trebuit demult sa-ti schimbe si sa-ti echilibreze hormonii si metabolismul.

cate fructe proaspete, legume si carne manaci pe zi?

| Bridgit explică (pentru Violleta2022):

Sinceră sa fiu nu prea mananc fructe, o data sau de 2 ori pe săptămâna. Cu carnea nu e o problema. Mananc destul de des. Nu stau nici acum foarte bine cu alimentia, mananc de 2 ori pe zi, și la munca mananc ce prind pentru ca nu am timp, adică prostii ( covrigi, pateuri, cornuri)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bridgit):

Ma asteptam la asa ceva, tocmia pentru ca hormonii tai nu au de unde sa-si ia vitaminele, mineralele si aminoacizii, fiindca porcariile mancate pe termen foarte lung, iti distrug sanatatea, cum deja se vede.

Elimina tot ce nu este sanatos idn viata ta si manaca ZILNIC fructe proaspete, salate de cruditati, legume gatite si o bucutica de carne. Pateurile, cornurile si ale porcarii vor trebii complet eliminate, daca vrei sa iti refaci sanatatea, fiindca inrimtul asta vor mai apare si alte simptome si sincer, nu stiu cati ani o mai poti duce asa.

| 4evergentleman a răspuns:

Tensiunea crește când ai nivelul de anxietate ridicat,e ceva normal. Nu cred că ai probleme cu inima,cred ai o anxietate bine mascata care ii pună ai pe medici în dificultate.
Anxietatea are la bază frici nedefinite,nejustificate.
Trebuie să mănânci sănătos și echilibrat,câte puțin din orice,și de grăsimi ai nevoie,de fibre,proteine,alimentație bazată in fructe și legume multe mai puțin dulciurile,că ele favorizează anxietatea. Cred că ai nevoie de alimente ce conțin probiotice și prebiotice sa îți refaci flora intestinala și de odihna, ieșit în natură, la aer curat, sa te recreezi, sa te deconectezi de la stresul cotidian

| CtinMarian a răspuns:

Bun bun se pare ca e o problema a batailor neregulate la dvs.
Ati fost la cardiolog v-a recomandat un tratament dar nu da randament, ok, ati mai fost la un alt medic, sa va faca si un Ecograf, sa cereti o a2a parere eventual acel medic sa va prescrie un Holter de TensiuneArteriala ( cautati pe net ce inseamna)?

E un aparat care va monitorizeaza ritmul batailor si Tensiunii arteriale a dvs timp de 24 de ore. Sa nu fie o tulburare de ritm, si nicidecum o insuficienta cardiaca!? Dupa ce aveti un al doilea consult la un medic puneti-le cap la cap si vedeti daca coreleaza intre ele.

( Din pacate aceste investigatii mai amanuntite legat de ritmul batailor inimii in colturile tarii nu prea gasiti specialisti adecvati sa dea concrect un raspuns, Incercati Iasi, Bucuresti sau TgMures)

Sanatate si Spor!

| Bridgit explică (pentru CtinMarian):

Am avut de 2 ori holter EKG pana acum, ambele au ieșit bine cu excepția a 2-3 bataie neregulate. Bine, asta mai de mult. Pulsul pe timp de noapte era bun. Ma voi duce sa fac încă unul sa văd ce se întâmpla. Am uitat sa Menționez ca am și senzația ca sunt strânsă de gat și nu respir bine, mi s-a recomandat sa fac hormonii tiroidieni. Urmează sa ii fac. Multumesc pentru răspuns.

| CtinMarian a răspuns (pentru Bridgit):

Vezi ca este diferenta intre un Holter EKG si unul de TensiuneArteriala! Spor si sanatate, cum au zis colegii mai sus si o dieta sanatoasa recomand