| DDN a întrebat:

De 4 zile sunt racita iar de 2 zile tusesc. De cand am inceput sa tusesc ma doare in partea stanga sus, cum ar veni pe san putin. Durerea ar fi localizata dintre sani si putin pe cel stang. Mi e tare frica sa nu fie sanul desi m-am palpat si nu simt nimic. O fi de la tuse sau probleme cu inima? Ati patit asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AnjaAHUI a răspuns:

Eu am avut laringită acum câțiva ani. Tușeam foarte tare și mă durea în piept, puțin spre stânga cum spui și tu. Mi-am făcut toate controalele necesare, la inimă, la plămâni, și s-a dovedit că nu aveam nimic. Aparent mă dureau mușchii la nivelul pieptului, din cauza tusei.
Nu știu dacă și tu ai așa ceva. Cel mai bine este să întrebi un medic, dar nu te stresa, eu nu cred că este vorba despre ceva grav.

| DDN explică (pentru AnjaAHUI):

Exact aceeasi durere am. De cand am inceput sa tusesc. Ma doare deasupra sanului stang si intre sani. Pe net scria ca poate fi si o nevralgie intercostala

| Strudel2punct0 a răspuns:

Eu as zice ca este strict din cauza racelii, este normal ca din cauza tusei sa te doara pieptul pentru ca se contracta muschii din acea zona.Pentru linistea ta, mergi la un control de rutina la o clinica specializata in controale mamare. Iti recomand sa iti iei si un sirop pe baza de plante pentru a mai stopa din tuse.

| DDN explică (pentru Strudel2punct0):

Imi dau cu o crema pe piept si sani, si iau antitusin.