| crybown a întrebat:

Buna, de aproape 2 saptamani ma doar in zona coccisului mai precis intre fese sus, s-a umflat si s-a inrosit. La medic chiar nu vreau, ce sa fac? Cand stau in pat pe spate ma doare iar cand ma ridic simt ca nu mai pot, iar cand stau pe un scaun trebuie sa stau intr o anumita pozitie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceea zona poate fi inrosita (iritata?) din cauza unei lovituri sau din cauza statului timp indelungat pe un SCAUN TARE. Aceasta din urma cauza poate avea ca efect deseori si formarea unor furuncule dureroase, care se sparg si se golesc greu, dar sunt tot mai dureroase.
Daca motivul este acesta (scaunul tare pe care stai mult), atunci solutia este relativ simpla: sa-ti pui un colac pe scaun, pe care sa stai:
Cauti un palton din stofa groasa, nefolosita. Se desface una din manecile paltonului de pe palton si in ea se inghesuie rastul materialelor paltonului. La sfarsit se coasa laolalta cele doua capete, obtinand un colac.
Se aseaza colacul pe scaun, iar tu deasupra. Astfel, capatul coloanei vertebrale va ramane in aer, fara sa mai fie apasat. Folosind colacul, in scurt timp iritatia va disparea.
Cu timpul, ar trebui sa-ti cauti un scaun ergonomic comod, care sa ti se potrivesca.

Daca s-a format si un furuncul in zona feselor, atunci cumpara crema neagra ("Ihtiol") de la farmacie si unge-te cu ea in zona cu problema, dupa care acopera zona unsa cu multe straturi de hartie igienica.
Cand simti ca durerea se opreste brusc (in maxim o zi! ), atunci s-a spart furunculul si s-a eliberat o parte din puroi. Acum trebuie stors la maxim, pana ce nu mai iese nimic (nici sange), respectiv nu mai simti nici un nodul in acel loc (se verifica prin tamponare cu hartie igienica).
La urma, speli bine zona cu apa calduta si sapun antibacterian (sau de casa).
Dupa uscare ungi subtire zona ranii cu un unguent cu continut de tetraciclina (unguentul "Hemorzon" folosit pentru hemoroizi este perfect).
Lenjeria o iei deasupra dupa cel putin un jumat de ora - o ora, cand unguentul s-a absorbit suficient in piele.

Sanatate multa!

| crybown explică (pentru Bula):

Nu s-a format niciun furunc

| Bula a răspuns (pentru crybown):

Mergi la doctor.

| darrio2007 a răspuns:

Si cine crezi ca te vindeca, altcineva decat un medic? Popa?

| alina2k18 a răspuns:

Fugi la medic ca doar el te poate trata.
Poate trece de la sine ce ai dar de asemenea se si poate croniciza.

| Demidol a răspuns:

Te doare pentru ca ori ai cazut pe spate, ori ai primit o lovitura puternica in dos. Asa ca osul de la capatul coloanei iti este deplasat sau crapat. De aia nici nu poti sa sezi.
Daca "chiar nu vrei" sa mergi la medic, vei avea mereu dureri mari. La frig, la ridicarea greutatilor, la statul in picioare, la miscari bruste. Pentru ca intre timp ori se va deplasa mai mult sau va crapa mai tare. Depinde ce ai acolo.

| crybown explică (pentru Demidol):

Nu am cazut, si nimeni nu m-a lovit

| Demidol a răspuns (pentru crybown):

E si mai bine sad Inseamna ca ai o afectiune care probabil iti macina oasele. Sa nu te duci la medic. In pat, pe burta, pe viata e mai bine.

| crybown explică:

Esti ironic?

| BuicanAlexandru a răspuns:

Salut, cum ai rezolvat problema?