| bbnnmm a întrebat:

De azi dimineață mă dor amigdalele foarte tare, mai ales când înghit. Am luat Strepsils cu miere și lămâie, dar durerea nu s-a ameliorat deloc. Ce aș mai putea să iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Stiu cum este! Este total insuportabil. Ia fluribrofen pastile(faringo intensiv). Este o substanță antiinflamatoare care acționează local rapid. Cutia este vreo 20 de lei dar chiar ajuta, spre deosebire de strepsils cu lămâie.

| Raven a răspuns:

Dacă e amigdalită, poate fi de origine virală ori bacteriană, cea din urmă necesită antibiotice prescrise de medic.
Până atunci încearcă gargară cu apă cu sare ori albastru de metil, fie picurat pe un cub de zahăr, fie badijonări (înfășori un pic de vată pe un creion, înmoi în albastru de metil și aplici în zona dureroasă, dacă reziști fără să-ți vină să verși)