| anonim_4396 a întrebat:

De cate ori este cel mai sanatos sa te masturbezi, pe saptamana, luna? Dau funda! Da stiu ca fiecare o face de cate ori simte dar eu intreb varianta cea mai sanatoasa sau care sa se apropie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu există un răspuns corect la întrebarea asta. Masturbarea nu afectează starea de sănătate, ci doar gradul de satisfacție și scăderea stresului sexual.

| doctorandus a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ej? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de mast mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de varsta, de ce activitati mai faci in rest. Fiecare cu ritmul lui, pana la urma...

| Seba2013 a răspuns:

De cate ori este sanatos sa ma joc la ruleta?
De-atatea ori de cate ori pun simtul ( psihicul si somaticul). Daca il pun si nu il mai iau insemna ca m-a fascinat iar altii au devenit mai importanti decat mine.
Daca nu vreau sa devin afemeiat sau sa ma pierd in universul altora cu patima, trebuie sa imi iau mintea, imaginatia si corpul de acolo, altfel ma hipnotizeaza. Jung vorbeste de "inconstientul colectiv". Daca eu ma investesc cu arhetipurile materialiste, acele imagini o sa ma transfrome. Daca nu am spiritul critic acele arhetipuri ma vor face sa ma gandesc, comport in acel tipar.

| RKBlue a răspuns:

Din ce am vazut, unii o fac o data pe zi, altii de 3-4 ori pe saptamana, altii mai putin...
E bine sa o faci, dar sa nu iti creeze dependenta(se poate).
Cand simti tu e cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic că de fiecare dată când se acumulează prea multă tensiune (excitație) sexuală.

| gratargratar a răspuns (pentru anonim_4396):

Excitatia sexuala se acumuleaza prin mas-turbare. Cu cat de mas-turbezi mai des, cu atat maresti nevoia de mas-turbare. Asta se intampla la nivel cortical (sau subcortical?), prin faptul ca te exciti mult mai rapid si simti nevoia de descarcare. NU ma refer la rezistenta in timpul sexului sau masturbarii, ci la factorul declansator.

Mast-urbarea da DEPENDENTA asemenea unui oarecare drog. Daca nu ar da, nu ar fi atat de greu sa te lasi sau sa descresti frecventa.

| gratargratar a răspuns:

Cel mai sanatos este sa nu te masturbezi deloc.

| RKBlue a răspuns (pentru gratargratar):

Nu e sanatos sa nu te masturbezi.
Decat daca vrei sa ai un risc mai mare de impotenta...

| suntserios a răspuns (pentru gratargratar):

De ce?

| gratargratar a răspuns (pentru suntserios):

1. Mas-turbarea afecteaza sanatatea psihica, si merge mana in mana cu consumul de pornografie. Acestea cresc ratele de divort, scade satisfactia in timpul actului sexual propriu-zis, genereaza tensiuni intre parteneri, schimba viziunea asupra lumii etc.

2. Consumul energetic si nutritional. Sperma contine o multime de electroliti, vitamine, carbohidrati si proteine. Dpdv cantitativ nu poate parea mare lucru, dar dpdv al eficientei metabolice este. De ce de fiecare data dupa ce te masturbezi parca nu mai ai chef de nimic?

Evidentele acestea le traiti fiecare dintre voi, dar cautati alte explicatii si rahaturi. Va luptati cu evidenta pe care o traiti.

Presupusa legatura cancer de prostata -> eja-culare este foarte nesigura, pentru ca legatura a fost realizata intre ejacularile din tinerete si cancerul aparut la batranete. Sunt vreo 2-3 studii in acest sens, facute mai mult de doru' Lelii.
Se gasesc aici :
https://www.health.harvard.edu/......ate_cancer

Tot acolo se precizeaza ca NU se cunoaste cauza cancerului de prostata, si factorii de risc. Deci se poate de fapt sa fie un alt mecanism la mijloc, iar mas-turbarea sa nu fie altceva decat o copertina pentru un alt proces care conteaza cu adevarat.
De altfel, e interesant ca frecventa cancerului de prostata este cea mai mare tocmai in tarile foarte liberale dpdv al vietii sexuale:
https://www.wcrf.org/dietandcancer/cancer-trends/prostate-cancer-statistics

Vorbim de UK, Elvetia, Suedia, Norvegia samd.

| suntserios a răspuns (pentru gratargratar):

1. si daca omu nu are sotie din ce divorteaza, intre cine provoaca tensiuni si ce rahat de viziune asupra lumii schimba?

2. deci nici sex nu ar trebui sa facem, ca si acolo apare o ejac.ulare.....PS. Eu ma simt bine si dupa sex si dupa mastur.bare

| gratargratar a răspuns (pentru suntserios):

1. Schimba rahatul tau de viziune asupra femeii in general. E pe aici cineva care are nerusinarea sa nege ca pornografia (si implicit masturbarea) nu i-au schimbat viziunea asupra feminitatii in sens negativ?

2. Apare, dar in alt context. Si contactul intre cele doua organe genitale genereaza alte reactii (metabolice si psihice) decat contractul intre un organ si mana.

| suntserios a răspuns (pentru gratargratar):

1. uite ca la mine nu a schimbat nimic. nu consider femeie un obiect sexual... si nici nu ii cer sa faca sex ca in fimele por.n.o.

2. ejacula.rea tot ejacu.lare e ca nu se modifica sperma daca faci sex sau o iei la mana...

| MihaiV01 a răspuns:

Dupa părerea mea cel puțin 2 ori pe săptămână sau poate 3
dar la fel cum a mai zis cineva depinde de activitati si stresul acumulat
dar daca o faci din independenta eu cred ca e timpul sa iti faci ceva griji pentru ca asta te va afecta cand vei vrea sa faci sex, stii de ce?
Pentru ca sa zicem ca daca vrei sa faci sex anl si etc nu vei avea erecție dar asta nu înseamnă ca esti impotent, doar problema penisului ca va reacționa doar la mâna
good luck big grinbig grin

| graworu a răspuns:

Nu cred ca e o varianta cea mai sanatoasa, dar ar fi bine sa te masturbezi macar o data pe saptamana ca sa eliberezi stresul si sa reduci riscul cancerului de prostata.