| Atim a întrebat:

De câteva luni am un neg dureros pe un deget. Poziționarea e incomoda (e intre degete) si îmi îngreunează activitățile zilnice. Ar trebui să merg la un dermatolog sau doar la farmacie? Am auzit că mi l-ar putea îngheța si medicul de familie. Până la urmă cum ar trebui procedat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate ingheta si dispare, dar in timp, reapare in alta parte.
tratamentul ti-l face medicul dermatolog, dar te costa ceva bani.

Ti-as sugera un tratament naturist, care nu te costa nimic si care care da rezultate foarte bune:
Taie o feliuta de usturoi si prinde-o pe neg cu un scotch sau leucoplast. Tine-o acolo cat poti tu, ideal fiind intre 30 si 60 minute.
Daca o tii mai putin de 10 minute, aplica cate o feliuta proaspata, de mai multe ori pe zi.
Tratamentul se repeta 5-7 zile la rand, dupa care vei observa ca negul cade si pielea se regenereaza.

| Țoglă a răspuns:

Mergi la medic și vezi ce-ți zice. Poate te trimite la farmacie pentru un tratament.

| bbnnmm a răspuns:

Am fost în aceeași situație fix acum vreo câteva saptamâni. Aveam de vreo câțiva ani 2 negi, dar nu le-am dat prea mare importanță. Doar că, au început să mi se pară inestetici și am mers la farmacie și mi-am cumpărat o soluție. După vreo săptămână, unul dintre negi a început să mă doară foarte tare, chiar dacă nu-l atingeam, era durere constantă. Îmi era frică să merg la medic, dar la un moment dat nu mai suportam durerea și am mers. Mi-a făcut o anestezie locală și mi-a scos ambii negi, iar după m-a pansat și mergem o dată la 2 zile la pansat. Cam vreo săptămână jumate a durat vindecarea, iar după îmi puneam doar plasturi peste rană ca să nu-mi intre praf sau ceva, deoarece arăta ca și cum te-ai fi tăiat cu cuțitul. Acum am vreo 3 săptămâni de la operație și arată foarte bine, nici nu se observă că a fost o gaură acolo (și a fost una foarte adâncă la negul care mă durea) și nici durere nu mai e. Îți recomand să mergi la medic, eu am fost la un chirurg. Mi se pare cea mai favorabilă variantă să îi scoți. Multă sănătate!

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Poti sa mergi și la farmacie. Îți va da un frl de creion cu o soluție cu care mai apoi trebuie sa îți arzi negrul. Nu doare dar va rămâne cicatrice

| petrutap96 a răspuns:

Consulati un medic specialist, nu se stie ce complicatii poate duce.
NU DOARE, SUCCES!