| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile a inceput sa ma doara ( o arsura de fapt) in partea dreapta, cam in zona ovarului, arsura ce duce pana in vezica urinara... Nu stiu exact ce ar putea fi. Si anii anteriori am avut problema aceasta. Am crezut ca e apendicita de fiecare data, dar am facut si ecografie, am fost si palpata, iar apendicita nu a fost. Mi s-a zis ca am stat in frig si e de la ovar, apoi o infectie urinara...
Timp de un an aceasta stare a trecut, dar vad ca a reaparut, si nu mai vreau sa merg la doctor. M-am saturat sa ma duc sa-i zic acelasi lucru, sa-mi dea niste calmante, si un tratament mai tare... Ei bine, acum in capul meu, iar ma gandesc, oare nu e apendicita? Nu ma doare capul, nu vomit, nu imi amorteste nimic, iar daca strang picioarele, nu ma inteapa, ba chiar ma calmeaza aceasta arsura.
Daca a intalnit cineva asemenea problema, va rog sa ma ajutati si pe mine, spunandu-mi ce as putea face, eventual sa nu mai apara problema, si cum sa tratez, poate pe cale naturista, ceaiuri, etc! Multumesc! Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna, FarraNumee!

Cel mai bine ar fi sa te duci sa iti faci o radiografie abdominala completa, sau, daca simti nevoia de ceva mai amanuntit, un RMN.
Pe cale naturista, durerile astea de la ovare sau din zona aceea se trateaza excelent cu coada soricelului. Este o planta medicinala pe care o gasesti la orice farmacie, si ar trebuie sa iti faci ceai din ea si sa bei asa vreo doua cani pe zi. Este foarte amar, dar il poti indulci tu daca vrei, recomandat cu miere. Coada soricelului curata toate infectiile pe cale urinara si pe cele de la ovare.
Eu am avut acum un an un inceput de chist la ovarul stang. Din fericire, nu a trebuit sa intervin chirurgical pentru ca ceaiul de coada soricelului si-a facut treaba si l-a eliminat. Nu uita, este regele plantelor medicinale.

Sper ca te-am ajutat si sa auzim de bine!

| SefaTa97 a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Buna. Am fost azi si am un chist de 2 cm.
Mi s-a dat un tratament pentru infectii urinare si pentru zona ovarelor.
O sa cumpar si coada soricelului si o sa beau! Mersi mult.

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru SefaTa97):

Cu multa placere si sanatate!
Apropo, nu te speria in legatura cu chistul, se resoarbe daca urmezi tratamentul.

| SefaTa97 a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Cam cate saptamani sa beau ceai? Si dimineata o cana si seara o cana e bine?

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru SefaTa97):

DA, este foarte bine asa. Cura cu ceai de coada soricelului se face pe perioada unei luni, daca nu si mai mult. Mai pe scurt, bea pana te plictisesti! laughing

10 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Ma doare si pe mine uneori, ca un junghi mai mult in partea dreapta
am facut apendicita
eu spun ca e de la ovar
asa e si la mine
ori ai o infectie urinara
sau ai stat pe rece si racesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dam pariu ca ai probleme la rinichi? asa am patit cu o verisoara de-a mea, am dus-o la spital ca nu mai era de stat acasa, plangea de durere saraca, unde (daca nu ma luam de aia pe'acolo nu rezolvam nimic ) a consultat-o medicul de garda pe tot spitalul ( ecograf) si a dat ordin sa o pregateasca de operatie, am murit cand am auzit. M-am rugat sa stea pana vin parintii fetei dar m-a intrebat cine sunt si m-a asigurat ca nu este ceva grav in 3-4 ore imi duc verisorica acasa, ce m-a frapat este ca stia ce grad de rudenie este intre mine si fata deoarece o intrebase si pe eawinking al dracu' domn' doctor. La ora 12 din zi am fost cu verisoara acasa bine mersii, a fost o opertie cu ultra sunete, mergi si fa-ti ecografia la rinichi sau mai bine un RMN, sanatate!

| SefaTa97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un chist.

| anonim_4396 explică (pentru SefaTa97):

Imi pare rau dar orice se poate rezolva, nu >?

| SefaTa97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ajutorul lui Dumnezeu, dabig grin!

| anonim_4396 explică (pentru SefaTa97):

Asa sa fie kiss