| andreea_3181 a întrebat:

de cateva zile am diaree si urinari dese, iar acum de 2 doua zile am si gust amr in gura.va rog ajutati-ma. ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Din ceea ce descrii tu, principalul simptom este diareea acuta. Ficatul si rinichii sunt departe de diaree acuta, deci cauza se afla in alta parte.
Parerea mea este ca avem de-a face cu o infectie duodenala. In mod normal intr-o tara civilizata se facea un test de hidrogen in respiratie, prin care doctorul cauta sa vada ce cantitati de hidrogen si metan se gasesc in aerul expirat, o prezenta a acestor gaze peste anumite limite insemnand ca localizarea problemelor este pe duoden. In Romania nu este disponibil acest test, dar din intuitia mea aceste 3 simptome impreuna au o cauza pe duoden.
De exemplu infectia cu Giardia Duodenalis mimeaza simptomele Sindromului de Colon Iritabil [studiu realizat la Tg. Mures, 2004] si de asemenea este cunoscut faptul ca Sindromul de Colon Iritabil creaza simptome la nivelul sistemului genito-urinar (cum ar fi urinarile dese) [Royal Austral-Asian College of Physicians, 2006].
Nu pot sa-ti dau un tratament fiindca trebuie intai sa faci niste analize ca sa excludem alte cauze.
Deci mergi la doctor si discuta, dar pune-i in vedere ce am scris eu mai sus si intreaba-l daca nu cumva e vorba despre o infectie duodenala.
Si nu te speria ca nu e ceva grav, dar cu cat intarzii sa iei tratament cu atat sunt sanse mai mari sa ramai cu sechele pentru o perioada de timp.
E mai complicat de explicat de ce: se distrug vilozitatile intestinale, care genereaza o deficienta de dissacharidaze etc... ideea e sa cureti infectia cat mai repede.

8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Aceste stări nu sunt normale pentru tine, așa dintr-o dată!
Trebuie să mergi la doctor pentru un consult sau să mergi să îți faci niște analize de sânge.
Aceste stări duc la ficat. Ai probleme cu ficatul si fierea, ceea ce nu este bine deloc.
Eu nu pot să spun mai mult, nu sunt doctor.
Dacă o să stai așa o să se agraveze mai rău.

Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu mai sta pe ganduri, fuguta la doctorul de familie care iti va da o trimitere la un medic de specialitate pentru investigatii.

| Arthur a răspuns:

Una dintre cauze ar putea fi o bilă leneşă sau altă cauză ar fi refluxul gastroesofagian. M-a dus gândul la acest lucru legând simptomele şi concluzionând că este legat de sistemul digestiv.
Alte cauze găseşti aici : http://dictionar.romedic.ro/gust-amar-in-gura.

| drifter_5260 a răspuns:

Urinarile dese si gustul amar din gura sunt si simptome ale diabetului. Iti recomand sa iti iei o glicemie.

| cici a răspuns:

Pana ajungi la medic ti-as recomanda sa mananci banane, morcovi si niste vitamine, calciu si fier si tot ce contine vit. c pentru refacerea organismului

| cici a răspuns:

Si niste silimarina pentru ficat

| andreea_3181 explică:

Vreau sa va mai spun ca nu am dureri de loc si ieri am avut gust amar vreo 2 pre si dupa aia am avut vreo 1 oar gust acru si dupa nu am am avut pana acum dimineata.eci nu am nici o durere doar ca am gusturile astea si ma dispera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa fie ca urmare a depunerilor de urati, oxalati, fosfati sau saruri de calciu care au ca efect inflamarea cailor urinare.

vezi niste tratamnte cu plante medicinale pentru chesti asta:
http://www.medicultau.com/......rinara.php