| romica1975 a întrebat:

de cateva zile am fost diagnosticat de prostatita (prostata)iau tratament de o saptamana, vreau sa stiu cat dureaza pana la vindecare, simptomele sunt aproape la fel dupa o saptamana de tratament, cu toate ca medicu mi-a prescris tratament pe 4 luni, chiar asa de rea este boala asta? se poate scapa de ea? Auzeam de prostata la barbati mai in varsta dupa 50 ani eu am 37 ani. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prostatita este o infectie a prostatei si apare la barbatii tineri. Nu are legatura cu adenomul de prostata care este o proliferare benigna care apare la varstnici. Vindecarea din pacate este dificila si necesita adesea multe saptamani de tratament antibiotic

| romica1975 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult, de asta intreb si eu sunt prea tanar pentru boala de prostata dar asta e are vreo legatura si tatal meu a fost operat de prostata.

| Brigaela a răspuns (pentru romica1975):

Nu, adenomul de prostata nu are legatura cu prostatita. Prostata nu este o boala, ci un organ care poate face infectii: prostatita, tumori benigne: adenomul si tumori maligne: cancerul de prostata. Cele 3 boli sunt indepndente intr ele, nici una nu evolueaza in alta, dar ultimele doua pot coexista la barbatii mai varstnici. Tu nu ai nici adenom de prostata (esti prea tanar) si nici cancer (ai fi cel mai tanar pacient din lume). oricum, cancerul de prostata nu are simptome (cum cred ca ai tu) ci se diagnosticheaza numai daca barbatul respectiv merge, asa cum trebuie, la examen urologic anual dupa varsta de 50 de ani. Asa cum ziceam, nu e cazul tau. Tu trebuie sa-ti tratezi infectia (care nu are legatura cu afectiunea tatalui tau, dar poate avea legatura cu sexul neprotejat) si sa te vindeci (ceea ce poate fi dificil). Nu e cazul sa te temi acum de cancer sau adenom, fiindca ai o boala complet diferita, fara nici o legatura.

| romica1975 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru informatie, pe 24 decembrie am o alta consulta la un alt urolog si voi vedea mai exact. multumesc o duminica placuta.

| romica1975 explică (pentru romica1975):

Ma gandeam ca are vreo legatura cu tatal meu, dar cum spuneti dumneavoastra nu este, in privinta( sexului neprotejat) tot nu, se poate sa fie de la frig, raceala, va intreb asta ca lucrez si acum in frig e periculos?

| Brigaela a răspuns (pentru romica1975):

Da, este posibil sa fie de la expunerea la frig, dar mai trebuie sa fie o cauza (adica expunerea la frig e doar un factor favorizant)

| cosmin27190 a răspuns (pentru romica1975):

Prevenirea aparitie acestei afectiuni este importanta, din ce am mai citit pe internet se recomanda consumul urmatoarelor alimente: urzica, rosia patlagina, patrunjelul, varza, propolisul si suplimente pe baza de Omega3. Sursa: edusex.ro

Si tatal meu sufera de aceasta afectiuni si eu ma astept ca o data cu trecerea anilor sa isi faca simtita prezenta si la mine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mulți înainte, ești destul de tânăr pentru afecțiuni ale prostatei.
Ce medic cretin este acesta care ți-a prescris tratament pe 4 luni? Trebuie să te vadă lunar, nu trimestrial!
Prostatita este o inflamație a prostatei, care este situată sub vezica urinară.
Uite aici un articol, citește-l foarte bine și mai consultă și alt urolog, http://www.sfatulmedicului.ro/......statei_593
Mergi la un control amănunțit la București, Spitalul Prof. dr. Theodor Burghele (fostul Spital Panduri, are o secție întreagă specializată pe urologie).
Multă sănătate și mare atenție, o prostată care nu este sănătoasă, poate duce la un cancer de prostată și este groaznic.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| romica1975 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc mult pt.sait.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Adenomul de prostată se poate malegniza și sunt cazuri înregistrate și la bărbații tineri care s-au trezit cu cancer de prostată.
Să nu mai vorbim din cărți, ci din realitate!
Vrem adevăr, nu ficțiune.
Tinere, mergi și la un alt urolog, uite așa încep problemele.
Pa, pa.

| romica1975 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc mult pentru sfat, am sa merg si la un alt medic.O duminica frumoasa.

| orakol a răspuns:

Asculta de brigaela ca stie ce scrie, continua cu antibioticele dar sper ca ai facut o antibiograma din lichidul prostatic si nu din ejaculare ca sa nu iei un antibiotic fara efect...