| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile am inceput sa port ochelari, la stangul am dioptria -1, iar la dreptul -0, 50 si mi-a spus sa ii port mereu. E posibil ca dupa un an cand ma duc iar la control sa isi revina ochii si sa nu mai fie nevoie sa ii port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte rare cazurile, miopia nu prea se rezolva asa dupa 1-2 ani, in general vei purta ochelarii toata viata

| Mayuri a răspuns:

Este o posibilitate, presupunand ca nu ai si astigmatism asociat.

| jorjan a răspuns:

Eu am purtat mai mult timp ochelari daca ai grija sa nu iti fortezi ochii in fiecare zi gen stai foarte tarziu si nu porti ochelarii mai ales la pc sau tv e posibil sa ii mai porti inca 1-2 ani happy dar daca ai grija de chestii de genul dupa 1 an s-ar putea sa scapi cu totul.

| Raluca2801 a răspuns:

Nu poti scapa de miopie fara operatie pe la 20 de ani minim. In cel mai bun caz speri sa nu devina -2 sau mai raulaughing