| Bianca777 a întrebat:

De cateva zile am o durere in mana dreapta cand o misc in anumite pozitii, durerea e cumva intre umar si cot in acea portiune. Nu stiu ce ar putea fi, mi-e frica sa nu fie osul. As avea nevoie de niste pareri, daca cineva stie cum se manifesta durerea osoasa sau ce ar putea fi. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca era durere osoasa, durea tot timpul.
Cel mai probabil este un ligament, tendon sau muschi rasucit, probabil o miscare gresita in somn, sau de la o miscare mai brisca, cand ai ridicat ceva,
Daca nu doare permanent NU este nimic de ingrijorat.
Va trece intr-o saptamana!

| Bianca777 explică (pentru Violleta2022):

Am dormit mult pe acea parte si ma gandeam ca se poate sa fie din cauza asta

| sierra1 a răspuns:

"o durere in mana dreapta cand o misc in anumite pozitii"

poate fi ceva grav, să n-ai emoții, fă-ți un rmn

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Ce Anume?

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca777):

Adică?

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Ce poate fi grav

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca777):

Ceea ce tu descrii

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Am inteles dar ce ar putea fi grav adica ce boala

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca777):

Cum spuneam: fă-ți un rmn

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Voiam un raspunslaughing) poti sa imi spui ca nu e problema

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca777):

Tu nu pricepi o iotă!
Nimeni de p-aici nu e medic și chjiar dac-ar fi nu ar da consultații online. Fă-ți dom'le ce ți-am zis și nu te mai da lovită in aripă

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Daca nu stii sau habar nu ai de un sfat, mai bine nu zice nimic, sau nu mentiona ca ar putea fi ceva grav daca nu stii ce spui. Stiu ca nu se poate pune un diagnostic online dar am cerut niste sfaturi de la cineva care poate stie sau care a trecut prin ceva asemanator. Asa ca mai bine nu zice nimic decat sa stresezi lumea, si nu imi spune ca ma dau lovita,, in aripa’’.

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca777):

Repet amical: durerie in os = simptome nașpa, FĂ RMN

și salut, e sănătatea ta (sau nu e)

| Alverto a răspuns:

Dar spune mai multe, durerea este mai mult spre cot sau spre umăr? Sau tot brațul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta timp cât nu te-ai lovit în acea zonă, atunci nu ai avea nicio problemă cu osul. În cazul în care este vorba de o fractură, fie ea cât de mică, se învinețește, datorită hematomului, care favorează formarea calusului osos. Este foarte dureros să miști mâna, datorită imposibilității flexării acesteia.

Cel mai probabil este vorba de durere de articulații, prezentă mai la toate vârstele. Există suplimente alimentare pentru articulații. Consumă alimente bogate în calciu.

Țin să-ți reamintesc că este imposibil să-ți pui diagnostic fără consultație. Recomand o trimitere la ortoped.

| oz_1736 a răspuns:

Daca simti o durere ca si cum ar fi osul si e radianta, vezi poate ai scolioza. Vorbeste cu medicul de familie