| Lioaralio a întrebat:

De cateva zile am observat ca in partea dreaptă jos langa măseaua de minte am crescută o bucățică de carne ca si o alunita, ma doare un pic cand apas cu limba pe ea..stie cineva cât de cât ce ar putea fi? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Probabil este vorba despre o infectie. Te speli pe dinti frecvent? folosesti si apa de gura? apa de gura ajuta foarte mult la prevenirea infectiilor.
Consulta totusi un stomatolog. Nu costa mult o consultatie si sa nu se agraveze.
Succes!

| Lioaralio explică (pentru Evolution):

Da ma spăl normal pe dinti, apa de gura folosesc mai rar fiindca mi se face rau de la ea,(nu stiu de ce), insa pana am sa ajung la dentist am zis sa intreb cat de cat.e exact ca omultetul din gât dar e mica crescută, si cand am observat.o acolo stăteam si ma gândeam ce ar putea fi.

| Evolution a răspuns (pentru Lioaralio):

Daca ti se face rau de la apa de dinti ar trebui sa specifici si dentistului pentru ca poti sa fii alergica la o substanta din ea.
Cel mai probabil este o infectie acolo. Iti zic eu sa nu o mai lungesti cu dentistul. Nu e mare branza, anumiti dentisti pentru un control scurt nici nu iau bani.
La mine cand eram mic imi era frica de dentisti, acum sunt mai ok dar daca imi umbla cineva in gura mai mult timp sau in spatele dintilor imi vine sa vomit, imi vine greata efectiv. Noroc ca nu am avut decat ceva interventii pentru plombe la niste carii, in rest nu am avut nevoie. laughing

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Din pacate cred ca ai facut un abces, dar din fericire e la maseaua de minte, care oricum nu prea face purici in gura. Mergi la dentist.