| Dinu_Andreea_1996 a întrebat:

De cateva zile ma doare stomacul si ma arde. Am programare la ecografie peste o saptamana dar simt ca innebunesc pana atunci pentru ca ma gandesc la ce e mai rau. Mentionez ca nu beau nu fumez si mananc sanatos relativ, de cand ma doare chiar beau ceaiuri si degeaba. Help! Un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stai linistita, nu mai scrie pe net simptomele, nu mai crede tot ce scrie acolo si nu te diagnostica singura. Aveam si eu, la un moment dat, niste dureri si, cautand pe internet, n-am gasit decat ca coincideau cu un posibil viitor infarct, o prostie fenomenala pe care eu am crezut-o. M-am cam speriat si am fost pe la mai multi doctori, insa n-am avut nici pe naiba. De atunci, m-am lamurit si cu internetul asta. Gandindu-te ca ai ceva, nu vei face decat sa inrautatesti simptomele, ba chiar sa apara si altele. Nu bei, nu fumezi, esti tanara, cel mai probabil e vorba de ceva usor, o boala care se poate trata imediat. In niciun caz cancer, ulcer sau mai stiu eu ce ai putea gasi pe internet.

| Violleta2022 a răspuns:

Gastrita acida este o boala foarte frecventa si usor de tratat, asa ca, nu-i cazul sa te gandesti la nimic rau, ca nu-i cancer de stomac, ci o amarata de gastrita.
Elimina prajelile, grasimile, afumaturile, salamurile, carnatii, sucurile si orice bautura acidulata.
Odata ce esti in plina criza, inseamna ca ai mancat prostii care au declansat-o, necesitand timp ca aciditatea din stomac sa se potoleasca.
Un varf de cutit de bicarbonat de sodiu, dizolvate in 50-100ml de apa, poate sa potoleasca arsurile stomacale si sa schimbe PH-ul stomacului.