| milget a întrebat:

Buna,de cateva zile ma simt balonata si nu stiu ce sa fac.In sensul ca orice mananc sau beau,chiar si o gura de apa ma doare stomacul si simt asa ca ma umflu si abia merg. Ce sa fac oare? Fructele si legumele crude sunt potrivite pentru cei care au probleme cu fierea,ficatul, colonul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Espumisan este un tratament pentru balonare. El contine simeticona, o substanta activa care se regaseste in mai multe medicamente de acest tip.

| SaveTheNature a răspuns:

Buna! Nu neaparat.
Marea problema este de fapt ordinea in care le mananci.
Nu manca fructe si legume dupa carne!
Nu manca fructe sau legume dupa oua!
Nu manca fructe si legume dupa lapte.
Mananca fructe si legume in continuare, caci sunt foarte sanatoase, dar manancale neaparat dupa masa.happy.
Si bineinteles evita pe cat posibil sa bei sucuri din comert(de orice fel). mai bine bei apa plata(necarbogazoasa) sau ceaiuri.
Astea sunt principalele motive ale balonarii.
Deci fructele si legumele -dupa masa nu inainte!
Si de ex atunci cand ai pofta de o salata cu rosii si castraveti de ex servesteo inainte de masa.
Succes!

| SaveTheNature a răspuns:

Mananca fructe si legume in continuare, caci sunt foarte sanatoase, dar manancale neaparat dupa masa.happy.

| SaveTheNature a răspuns (pentru SaveTheNature):

*Inainte de masa scuzehappy

| William a răspuns:

Poate ca asa esti tu, mai umflat/a. Cate kg ai si ce inaltime?