| Dana2103 a întrebat:

De ce eu care dorm toata ziua am cearcane iar altii care isi pierd noptile nu au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Rinichii... WOW, nu am auzit niciodata nici o legatura dintre rinichi si cearcane

raspunsul corect este ficatul, ficatul e responsabil de cearcane, si cei care stau noaptea poate au un ficat foarte sanatos, iar tu nu, si eu am avut cearcane toata viata si ficatul meu nu e perfect in regula, insa si eu sunt lazy BlTCH care nu s-ar duce la doctor big grin

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru că și le dau cu o tonă de fard.

| Drimmero a răspuns:

Poate fi genetica toata treaba, oricum suntem cu totii diferiti si corpul nostru reactioneaza diferit. Eu mai mult sunt treaz decat sa dorm, sunt insomniac cronic, la orice ora m-as trezi si oricat as dormi tot fresh sunt si fara cearcane si fara sa am fata sifonata din cauza lipsei somnului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Probabil sunt moștenite.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poate asa esti tu oachesa.

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns:

E posibil sa ai probleme cu rinichii sau sa fie determinate genetic

| Jokers666 a răspuns:

Poti sa ai cearcane din cauza telefonului, pc, laptop.etc ca daca stai ore intregi pe ele

| CataCatalin994 a răspuns:

Cearcanele nu apar numai ca efect al oboselii, ele pot fi si simptome pentru diferite boli.

| 9595 a răspuns:

Salut!

Cearcanele pot fi determinate de mai multe lucruri. E greu sa spui din start ca ai probleme cu ficatul, rinichii sau mai stiu eu ce. Tu trebuie sa investighezi. Incearca mai intai sa iti revii cu somnul, sa dormi de la 10.30 pana dimineata la 6 sau 7. Nu te uita in telefon inainte de somn si nu dormi cu lumina de veghe. Fa asta un timp pentru a vedea efectele, apoi poti face niste analize. Cearcanele pot arata niste probleme de rinichi sau ficat, iar asta poti vedea din analize. Si nu uita ca cearcanele pot fi si genetice, daca asa e in familie, mai greu sa scapi de ele. Poti incerca metode sa le ameliorezi.