| RoxanaTeoader a întrebat:

De ceva timp am aflat ca am anemie si am slabit foarte mult si vreau sa ma îngraș la loc, a avut cineva dintre voi anemie? Si daca da, cum v-ati tratat? Mentionez ca mănânc dar nu mult si vitamine iau, dar totuși ma simt slabita si nu pot face nimic... Pentru cel mai bun raspuns, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Anemia e o boală incurabilă. Sunt analize medicale pentru a depista ce anume de anemie aveți! Eu am anemie, dar sunt la greutatea normală. Starea de slăbiciune și greutatea subponderală, ascund o altă problemă medicală, mai ales că sunteți femeie. Faceți niște analize medicale amănunțite, la mai mulți doctori specialiști.
Sănătate!

| Andreeush a răspuns:

Ai aflat că ai anemie dar medicul nu ți-a dat un tratament, nu ți-a zis ce dietă să ții?
Medicul este în măsură să îți spună ce să iei, să îți dea indicații cu privire la alimentații.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pana sa trec la dieta total vegetariana, si eu am avut anemie tot timpul.La 1,63 cm aveam o greutate de 40 kg. După ce am renunțat la proteina animala, si am adoptat dieta total vegetariana, am scăpat de anemie, si am crescut in greutate pana la 60 kg. De atunci toate analizele îmi sunt bune, si nu am nici o problema de sănătate.