| ElenaAlice25 a întrebat:

Buna! De ceva timp am avut ochiul umflat iar acum pare ca se retrage, insa dimineata am secretii galbene.Am aplicat kanamicina, e posibil ca infectia sa se raspandeasca in corp? Era necesar un antibiotic pentru tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Infectia netrata de la sinus, masea sau ochi poate urca la creier si poti muri.
Du-te de urgenta la medic ca nu-i dejoaca cu ochii infectati, putand da pierzi vederea sau sa faci meningita de la infectia care se raspandeste si ulterior sa nu mai fii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce inseamna de ceva timp? Ai fost la medic?

Daca au trecut cateva zile sau o saptamana si nu a trecut de la sine, iti recomand sa mergi la medic.Nu este de joaca cu infectiile la ochi.Nu este nici de groaza, dar trebuie sa fim viligenti si sa prevenim/tratam cand e cazul.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Tratamentul "dupa ureche" poate duce la orbire. De la ce era umflat?
Mergi la oftalmolog.

| Jamiraese a răspuns:

Probabil e conjunctivita, cel mai bine vorbești cu un medic, folosește picaturi pentru curățarea ochilor. Și eu am pățit și nu cred ca se răspândește in corp