| Tobessjd a întrebat:

De ceva timp am niste senzatii de ameteala mai ales dimineața.Ce credeți că ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola200228 a răspuns:

Când te ridici e normal adică nu e normal dar se întâmpla tuturor, și da pot fii lipsa de vitamine mai ales de calciu și de magneziu care după mine cred ca sunt cele mai importante minerale deasemnea potasiul e foarte bun și îl poți lua din banane. Ar fi cazul sa îți faci niște analize si pentru anemie pentru ca orice e posibil. Nu te speria ca si eu mai pățesc câteodată si de la caldura asta se poate. Stai linistita :*

5 răspunsuri:
| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Poate stres, poate te grabesti cand te ridici din pat, cred ca ar mai putea fi si lipsa de vitamine, poate si de la caldura...

| GeneviveJ a răspuns:

Vertijul sau senzatiile de ameteala pot aparea din mai multe cauze, de la simplul stres care afecteaza organismul destul de tare, pana la alimentatie precara cu lipsa de vitamine si minerale, sau chiar o anemie. Cel mai bine ar fi sa iti faci o serie de analize care sa cuprinda hematocrit, hemoglobina, calciu ionic, fosfor, sodiu si potasiu, fier, leucograma. Astfel poti depista daca ai lipsa de vitamine, hipocalcemie sau chiar anemie sau poate o infectie.Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie sa ii explici ce te deranjeaza si el iti va da bilet de trimitere ca sa iti faci o serie de analize. In functie de asta iti va da si un tratament mai departe.

| Lola200228 a răspuns:

Când te ridici din pat sau?

| Tobessjd explică (pentru Lola200228):

Câteodată și când mă ridic, și când stau jos

| Lola200228 a răspuns (pentru Tobessjd):

Când te ridici e normal adică nu e normal dar se întâmpla tuturor, și da pot fii lipsa de vitamine mai ales de calciu și de magneziu care după mine cred ca sunt cele mai importante minerale deasemnea potasiul e foarte bun și îl poți lua din banane. Ar fi cazul sa îți faci niște analize si pentru anemie pentru ca orice e posibil. Nu te speria ca si eu mai pățesc câteodată si de la caldura asta se poate. Stai linistita :*

| DenisaIanos1234 a răspuns:

Lipsa mare de vitamine. Anemie ai. Tot ce e posibil. Si eu am avut