| elena_8069 a întrebat:

Buna

De ceva timp am o problema si vreau sa ma duc la un ginecolog ( sa fie femeie, pentru ca nu am mai fost la ginecolog pana acum) sa ma consulte si eventual ar fi bine sa imi faca si o ecografie sau nu stiu exact cum se numeste...
Eu stau in Constanta de aproape 4 ani, dar am medicul de familie in Tulcea si stau cam stam cam prost cu banii... deci nu imi permit sa merg sa platesc (pentru ca stiu ca este destul de scump si plus medicamentele ajung la milioane, nici nu vreau sa ma gandesc ...asta este si cauza pentru care nu am fost pana acum si am tot amanat, dar nu mai vreau sa aman ca mi-e frica sa nu se agraveze)
Datorita faptului ca am medicul de familie in Tulcea as vrea sa va intreb : daca ma duc la un medic de familie din Cta ca sa imi dea o trimitere la ginecologie pentru la " Spitalul Mare" (sau Judetean) ca sa nu platesc se poate?
Sper sa mearga, pentru ca sunt foarte ingrijorata si chiar nu imi permit sa platesc si nici sa mai stau nu mai vreau ca mi-e frica...
Va rog sa imi dati toate detaliile (nume, nr de telefon, adresa, program, etc) daca imi recomandati un doctor de familie din Cta la care ati fost si voi si sa imi spuneti cum e, daca este de treaba... si daca pot sa iau de la el trimitere pentru la ginecologie la spital, ca sa nu platesc.
E urgent!
Multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua trimitere de la alt medic de familie. Cel mult te poti inscrie la alt medic de familie, renuntand la cel din Tulcea.

mira
| mira a răspuns:

Inscrie-te la un medic de familie din Constanta.Este mai comod.

| AidaAmaranta a răspuns:

Buna!
E foarte, foarte stupid sa mergi la ginecolog si sa fie femeie. Eu am fost la o femeie ca si ginecolog si am avut hemorage de la medicamentele ce mi-a dat! sad
Mai bine sa te duci la un barbat, si nu iti fie rusine!happy