| Roxanacrisan23 a întrebat:

Bună, de ceva timp (aproape un an) simt mereu niște spasme la nivelul membrelor în diferite zone pentru câteva secunde, după care dispar (simt parca niște vibrații și pulseaza puțin pielea în acele zone) țin sa menționez ca nu fac vreun sport sau activități fizice intense deci nu pot sa înțeleg de ce am mai în fiecare zi aceste "spasme".
Uneori apar mai frecvent alteori mai rar sau nu-mi dau seama ca ma țin cu treaba și nu realizez..de durut nu ma doare, dar nu mi se pare totuși normal.
Dacă este de mers la medic, la ce medic ar trebui sa merg?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa te apuci serios de un sport fiindca sedentarismul poate duce la aceste crampe si vibratii ale muschilor care le simti in picioare.
Lipsa unor vitamine sau minerale este o alta posibila cauza care da aceste simptome in muschi: lipsa magneziului, a calciului sau a vitaminei B12.
Mergi la medicul de familie sa te consulte si sa-ti faca niste analize generale si in urma lor te va trimite la medicul specialist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Neurologie.

| Fr13nd a răspuns:

Cunosc pe cineva care a avut aceeasi problema. In acel caz era vorba de lipsa unei vitamine sau a unui element chimic (gen magneziu). Cel mai bine - mergi la medicul de familie sa iti recomande analizele necesare!