| DDN a întrebat:

De ceva timp de fiecare data cand ma ridic din pat, scaun etc, am ameteli si o tensiune la cap asa, si parca mi se inmoaie tot corpul. Am fost la medicul de familie si a zis ca s ar putea sa fie o anemie, si m-a trimis sa fac analize de sânge. Imi este foarte frica sa nu iasa altceva la analize. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La analizele de sange pentru anemie pot iesi doar 2 lucruri: ai anemie, sau nu ai anemie!
Deci, frica ta nu este motivata!

| relian a răspuns:

Si daca oamenii pe aici is dau cu parerea sau presupusu crezi ca te ava ajuta cu ceva? Du-te fa cea zis doctoru si apoi vezi cum sta treaba.Nui nimic grav stai linistit, poate fi si de la altceva decat anemie.Acum nu stiu doctoru ala al tau de familie cat de bine se pricepe, dara mie ce spui tu nu prea imi suna a anemie. Dara deocamdata fa cea spus, oricum e bine sa faci analizele alea ca nu-ti strica oricum, dupa revino pe aici si spune cea fost sau daca sa gasit ceva, macar mai retin oamenii cate ceva asa din experienta altora.

| Staif a răspuns:

Iar de teama adevarului, stai cu boala. Nu e mai bine sa o tratezi de la inceput? Fa-ti analizele. Iar daca nu ai anemie, mergi mai departe cu investigatiile. Dar, poate "de teama", preferi sa cazi pe strada sub vreo masina... Atunci, problema va fi rezolvata. Mai gandeste-te de ce anume sa te temi!