| ecris a întrebat:

De ceva timp, ma confrunt cu niste stari foarte aiurea. Ma simt slabita(desi am facut analize si nu as avea nicio problema de sanatate), simt ca nu am chef de absolut nimic, nici la munca nu ma pot concentra, parca nimic nu ma mai face fericita. Inainte eram o persoana plina de viata, ma bucuram de orice, acum parca sunt altcineva. Imi fac mereu 1000 de filme, ma enervez, imi vin prin cap tot felul de chestii negative, nu am chef sa vorbesc nici macar cu sotul meu cand ajung acasa. Intr-adevar, poate ar trebui sa ies mai des cu prietenii sau sa fac si alte activitati mai relaxante, dar nu prea am timp. Muncesc aproape toata ziua, iar cand ajung acasa toata atentia mea trebuie sa se indrepte catre copil. Cand am zile libere, evident ca incerc sa fac cam tot ce nu am reusit sa fac in zilele in care am fost la munca. Incep sa ma izolez, am senzatia ca mi-e mai bine singura, sa nu vorbesc cu nimeni si starile astea chiar ma ingrijoreaza, avand in vedere ca eu nu am fost asa.

Ce as putea face sa ies din starile astea? Daca ati trecut si voi prin stari de genul asta, astept sfaturi.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezinti o forma usoara de depresie, sfatul meu este sa te prezinti cat mai repede la un medic psiholog daca nu vrei sa ajungi peste cativa ani ca o leguma.trateazate cat mai repede pana nu devine depresie cronica atunci s-ar putea sa fie prea tarziu
fiindca anti-depresivele nu isi fac treaba cum trebuie mai mult iti fac rau decat bine pe termen lung avand in vedere efectele secundare ele doar efect de placebo.
din cauza depresiei ai devenit o fire introvertita izolarea nu este o solutie
incearca sa fii mai optimista si sa nu mai gandesti negativ. altii au probleme mult mai grave si au inca puterea de a lupta si a zambi.

| ecris explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns si pentru sfat. O zi frumoasa!