| anonimulmut a întrebat:

Bună!
De ceva timp mă confrunt cu o problemă. De mai exact 4 sau chiar 5 ani.
Am o bătătură în picior, în talpă mai exact sus. Ba mă ustură, ba mă mănâncă, ba mă doare în ultimul hal și nu știu exact ce e. Am câteodată niște săgeți în acea "chestie" de-mi vine să mă sui pe pereți...
Mă trezesc deseori în timpul nopții pentru a mă scarpina. Problema e că majoritatea timpului mă mănâncă și dacă nu mă scarpin mi-e bine dar, e o mâncărime insuportabilă de care nu prea pot scăpa ziua dar nici noaptea. Dacă mă scarpin mă calmez dar după câteva momente îmi simt pulsul în aceasta"chestie"/bătătură... Ce spuneți? E de vorbit cu un dermatolog sau? Poate a mai avut cineva, poate are, nu știu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din descrierea ta pare sa fie o batatura facuta de incaltaminte, infectata cu ciuperca.
Batatura se rezolva de un pantofar sau prin schimbarea incaltamintelor.
Ciuperca se rezolva prin aplicarea unui tratament local, care insa poate dura chiar si luni de zile.
Tratamentul se va face cu unguent anti-ciuperca (de exemplu "Canesten", IMPREUNA cu dezinfectarea saptamanala a pantofului si ale ciorapilor cu solutie apoasa sau spirtoasa de SALICIL.

| katy a răspuns:

La chirurg. Tind sa cred ca e batatura conica si acele mancarimi pe ai pentru ca tot sapa in picior, se adanceste

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai purtat sau porti pantofi cu toc? Mergi la un medic ortoped sa te consulte si sa i ti dea tratament, daca ai purtat tocuri ca vad ca esti fată, atunci de la pantofii cu toc ai acea batatura, sau chestie cum spui tu, ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tinea pedis. Igienă, tratament.

| relian a răspuns:

Eu nu stiu cum de ai stat asa 4-5 ani cum spui.Normal ca trebuie sa mergi la medic,ala iti va spune ce trebuie facut, pe aici nu cred ca stau medici sa dea consultatii online, problema ta trebuie consultata la fata locului, deci nu mai tot intreba oamenii, mergi la spital, clinica si rezolva.

| anonimulmut explică:

Am uitat să precizez că în jurul acestea am așa ca un strat gălbui dar nu foarte vizibil.
Mulțumesc