| JuliaMe06 a întrebat:

De ceva timp mainile mele sunt foarte uscate, la fel si fata.Este ciudat ca,mainile sunt uscate,Dar mana stanga mi se irita intr-o zona si ki se inroseste, cauzand si O durere. dupa ce ma spal pe maini,chiar si cand nu folosesc sapun. Ma mai dau din cand in cand cu crema de galbenele.Dar nimic! Mainile, fata si chiar si buzele imi sunt uscate si crapate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aannoonniimmm a răspuns:

Si eu am mainile uscate si fata la fel, intr o perioada chiar mi se cojea fata foarte tare si se vedea urat. Pentru fata folosesc ulei de cocos; ma dau cu el de fiecare data cand trec pe langa borcan, sau in weekenduri de exemplu am fata mereu data cu ulei de cocos. Il folosesc mai ales seara inainte de culcare si inainte sa ma machiez. Am folosit asta timp de cateva luni si acum am fata foarte okay; nu se mai cojeste si nu mai e asa uscata.

Si cu mainile...am folosit ulei de cocos si pe maini dar acum am gasit in casa o crema pentru maini care e foarte grasa. Am folosit o de vreo 3-4 ori si acum am mainile fine; nu am mai folosit o de vreo 2 saptamani si tot fine imi sunt mainile.
Crema se cheama glysomed si e verde. Poate gasesti.
Sper sa ti fie de folos raspunsul meu.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si am uitat...foloseste tot timpul strugurel.
Ajuta mult
Eu il folosesc si cand simt ca mi s au inmuiat buzele destul mi le exfoliez cu periuta de dinti. Apoi ma dau iar cu strugurel. Merge sigur, am fost in situatia ta