| amy778 a întrebat:

De ceva timp, sa zicem 4 luni mă confrunt cu niste stari oribile.Adica a început acum 5 luni când facusem febra și a doua zi începuse sa îmi fie rău. aveam senzația că sunt în altă lume, auzeam totul cam diferit nu știu să explic și am vărsat o data.Bine,stările astea apăreau și dispăreau. după o zi m-am simțit mult mai bine doar că aveam o senzație de tristețe și că sunt în altă lume. Mă rog mi-am revenit și peste o luna am inceput să mă simt iar rău,adica mă simțeam super tristă, și nu aveam chef de absolut nimic.nimic nu mă mai entuziasma că înainte.Dupa mă confruntăm cu senzație de vis, irealitate. vorbeam cu cineva și parcă nu îl mai cunoșteam.Momentan nu mai am stare de vis insa,mă simt obosita fizic,și psihic,simt că îmi lipsește ceva,că nimic absolut nimic nu are sens,că nu îmi place viața,că nu îmi place absolut nimic,mă simt tristă,și ignorată,am dureri de cap și amețeală,frica de boli, etc.mai pe scurt anxietate.nu pot vorbi cu familia despre asta adică m ar face nebuna.îmi doresc să merg la un psiholog sau sa rezolv asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| orolese a răspuns:

Iti spun din propia experienta. Asta e un inceput de depresie, ai trecut prin ceva rau in ultima vreme sau o emotie mai "adanca" sa ii spun asa? EXACT ce ai scris mai sus, am trecut eu acum 6 ani. EXACT aceleasi "chestii" daca le pot numii asa. Ca nici nu stiu cum. Asta e o stare emotionala care fiecare om in viata lui trece prin asa ceva (am citit tot internetul cap-coada legat de asa ceva) dar multi trec peste fara sa isi dea seama. Dar exista si oameni ca tine ca mine care nu trec asa usor. Concluzia, am ajuns acum 6 ani la psihiatrie si am inceput sa iau un tratament. M-am simtit OK de la el primi 2 ani sa spun. Apoi, dozele nu isi mai faceau efectul. Am dublat tot tratamentul. Am incercat orice SI NIMIC. Nici un rezultat. Pana acum 2 ani cand am ajuns la psiholog si am facut 5 sedinte nu mai multe. DE ATUNCI s-a schimbat totul. Nu zic ca am terminat cu starile astea, dar 90% din ele sau dus. Ce mi-a zis doctoru': Nu te inchide in tine, adica daca ai o problema spune-o rezolvo, evito, uito. Sa nu spui NICIODATA nu pot trece peste. BA POTI. e foarte greu DAR O SA POTI ai sa vezi. Sfatu meu e, mergi la psiholog prima data sa nu ajungi la pastile ca daca ai intrat in "hora" pastilelor e GRAV. Au 2 taisuri, te fac bine pe o parte si pe alta parte te distrug, ficat, stomac... bla bla. Ia MAGNE B6, Calciu si Tonotil. Astea nu iti fac rau ai sa vezi. 10 zile pe luna ATAT. nu mai mult. ORICUM BUCURA-TE DE TOT CE TE INCONJOARA SI AI SA VEZI CA TOTU' O SA TREACA. Totu' e de la CREIER! El e BOSSUlaughing)

| amy778 explică (pentru orolese):

Am o stare super nașpa, oboseală, dureri de cap, amețeli, agitație.e vina depresiei sau anxietății?

| orolese a răspuns (pentru amy778):

Parerea ma e sa incerci sa iei cateva zile, Magne B6 10 zile, imediat dupa 10 zile Calciu. Si pentru ceva de ameteli ia ceva pentru Vertij. Pe mine m-a ajutat ginkgo biloba. Astea au fost pentru mine FOLOSITOARE. DAR, in general un medic sau cel putin un farmacist iti poate da mai multe detalii. Pentru ca este diferit pentru fiecare persoana in parte. Depinde de sex/varsta/ocupatia de zi cu zi, multe. Eu in mare am 35 de ani, sunt barbat si ocupatia mea zilnica e cam una monotona happy adica nu fac sport nu fac ceva deosebit. Concluzia, cum iti va spune orice psiholog sau psihiatru. TU SINGUR/A trebuie sa depistezi de unde iti vin starile. Urmareste orice pas pe care il faci inainte sa ai un vertij, sau dureri de cap. orice. Sau poti lua cateva zile SEDATIV PC. Este o pastila pe care o poti cumpara fara reteta si am inteles ca da rezultate cat de cat. Dar cum am spus. DIFERA DE LA PERSOANA LA PERSOANA. In legatura cu Agitatia, cum imi spunea pshihologul meu. Punctul 1 - iti "intra" in cap/creier o idee (dau un ex, nu am bani happy cum e la mine happy ) Punctul 2 - creieru' transmite catre corp un mesaj de aparare, de atentionare. Punctul 3 - incep extremitatile, maini picioare. sa tremure putin. Punctul 4 - incepe o panica emotionala, frica, stari de plans, de ingrijorare. intelegi ideea. Acum daca SENTIMENTU cum am dat ex. lipsa de bani happy nu este stopat de catre tine. Adica ceva de genu asa ma si ce? daca nu am ce? asta e fac eu rost. creieru reia TOATE cele 4 puncte, dar pentru un alt motiv. Deja ai 2 "chestii" care pleaca din creier. Daca nu il stopezi nicipe al 2 lea, incepe al 3 lea gand...si tot asa. si tot asa. De aici incep toate, stari naspa, oboseala ameteli agitatie frica sau nu stiu ce. Si totu' se intampla NU CA AI VREA, sau ca te gandesti intentionat la ele. E PUR SI SIMPLU SUBCOSTIENTUL. Cum am zis si in mesajele trecute, creierul e cel mai greu de inteles. Doar ca se poate trece peste..DOAR SPUNE! POT! Si nu te mai gandii la ele cand ai ameteli de ex. sau agitatie, ocupa-ti mintea cu altceva. PS: Creierul nr. 2 din corp este STOMACUL. De ex. cum e la mine. Eu daca ma supar, ma doare capu' dar in acelasi timp si stomacul. Si cand mananc ca "bou" happy scuze de expresie dar nu stiam cum sa zic. Adica sa MANANCI MULT SI LUCRURI pline de E-uri iti poate da si stari naspa. Eu daca mananc dupa 7-8 seara, nici nu ma pot odihnii si de multe ori ma trezesc si in atacuri de panica. Bea multa apa cu o lamaie stoarsahappy nu stiu eu pot spune ca sunt "nebun" sa aflu tot. Am citit tot internetul. Am fost la FOARTEEEEE multi doctori, cardiologie, neurologie, rmn bla bla. Si toti au spus acelasi lucru' NU AI NIMIC. Totu' e de la creier si din pacate nu exista PASTILA MAGICA SA O IEI AZI si maine sa nu mai ai nimic.DIN PACATE.

| amy778 explică (pentru orolese):

Mersi multt.Iau magnefort b6 și îmi mai calmează starile

6 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi poate ai deficit de calciu și magneziu. Încearcă să iei niște calciu efervescent cu multi-vitamine și niște magne B6 (magneziu cu vitamina B6). Și ar mai fi și vitamina B12, dar este injectabilă, la fiole. Creierul are nevoie de odihnă dar și de anumite vitamine și minerale, pentru a funcționa corespunzător. Nu ai nevoie de psiholog, mai bine te duci la farmacie cu banii ăia și rezolvi ceva. La psiholog e aiurea să mergi, eu am fost mai demult la îndemnul unor prieteni și tot nu m-a convins sau ajutat. Pur și simplu mi-a zis niște lucruri care nu aveau logică, cel puțin nu pentru mine. Doar niște baliverne și aiureli, niște sfaturi date așa. Sunt doar cuvinte și nu vindecă o problemă care nu e de natură emoțională.

| orolese a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Da ai dreptate aici. Ca iti spune Baliverne un psiholog. Dar daca nu mai poti de ex. I se repeta fazele astea, zi de zi, o sa ajunga la atacuri de panica care sunt foarte GRAVE. Eu din 2 in 2 zile eram la urgente cu atac de panica. Si aveam niste prieteni de familie, care mi-au spus de psihiatrie, du-te ca iei pastile si tratament si pe dracu. CEA MAI MARE PROSTIE! Mai bine psiholog, care iti garantez ca dupa 6 7 8 10 sedinte nu am habar, ca difera de la om la om, te scoate din starile alea mult mai bine si te face sa treci peste ele MULT mai bine decat psihiatria. Si apropo. Vezi ca nu toti psihologii sunt OK. Mai sunt si "Dorei" printre ei.

Răspuns utilizator avertizat