| visulmeu a întrebat:

- De ceva timp simt o durere in spate, zona lombara, gen' parca cineva mi-ar baga o injectie intre inele, ma dor si muschi, soldurile in spate. Gen' daca manac de dimineata pana seara, si n-am fost la baie in ziua respectiva deloc, si merg a bea a doua zi, simt o durere si o intepatura si mai tare, dupa ce merg la baie, parca si durerea se mai liniseste... P.S. Mentionez ca am fost la kinoterapeut, m-a pocnit si mi-a zis ca n-am nimic, doar mi-a dat ceva pastile pentru cartijal, mi-a pocnit toate oasele, de la cap pana la degetele de la picioare, inca ceva, am fost si la Urolog, si mi s-a uitat cu aparatul "Ecograf" mi-a zis ca am nisip la rinichi si o micuta infectir, am primit antibiotic... Totusi, nu inteleg, de ce ma doare spatele si de ce simt o intepatura in rona lombara, intepatura s-ar simti intre inele L4 si L3. Inca ceva, mi-am facut si analizele de sange, urina, si scaun, totul o iesit bine, fara probleme, no stress.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poate sa fie si din cauza frigului. Protejeaza-ti spatele cu haina mai lunga si cu brau. Frigul afecteaza si spatele si rinichii. Dar cred ca cel mai posibil sa fie de la rinichi.
Cauta sa reduci carnea din alimentatie, si sa nu mananci prea sarat.
Kinetoteraputul trebuie sa iti fi recomandat exercitii fizice acasa. Daca nu ti-a recomandat, iti vor face mult bine. Pentru ca exercitiile sunt ca o incalzire a articulatiilor si muchilor inante de orice efort al zilei. De aceea trebuiesc facute dimineata: miscari circulare de bazin, aplecari, rasuciri, genoflexiuni cu spatele drept si cu picioarele departate la nivelul umerilor. Incepi cu alergari pe loc. Sa nu fie miscari bruste, si nici pana la epuizare.
Tine cont si de sfatul medicului, de tratamentul recomandat.
Nu uita: evita frigul.
Sa auzim de bine!

1 răspuns:
| MateiCiobanu a răspuns:

Durerea de spate este o simpla intinder(se mai intampla sa dureze mult pentu ca este foarte multa tensiune si ca esti intepenita probabil) doar fa bai calde si nu sta in nici o forma in vant