| Ramona289 a întrebat:

De curand am nascut si am divortat de fostul meu sotsi am observat ca am o problema,nu vreau sa ii spun majora ca nu vad sa fie chiar asa de grav. Am observat de la un moment dat ca incep sa fiu paranoica cu lumea,sa stau sa ma gandesc de ce zice omul asta asa ceva tocmai mie,de ce se uita asa,oare face asta doar ca sa rada de mine si multe alte intrebari in sinea mea si nu mai am incredere nici in parintii mei, am ajuns sa cred ca fac unrle lucruri intentionat doar ca sa imi faca mie rau dar pe de o parte vine celalalt gand care zice ca de ce ma gandesc la asta. Nu stiu ce sa fac ma simt foarte singura pentru ca nu ma intelege nimeni si pe langa asta imi e rusine sa zic cuiva pentru ca am impresia ca rade de mine sau mai stiu eu ce. As vrea sa ma ajutati cu o parere ceva sau sa imi spuneti ce sa fac cu cine sa vorbesc lucrurile astea pentru ca imi e foarte greu sa merg sa vorbesc cu ceva psihiatru nu imi place.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie să-ţi recapeţi stima de sine, echilibrul şi încrederea în oameni.
Până una-alta, dacă nu vrei să discuţi cu un psiholog, ai putea să o faci cu un prieten sau pur şi simplu să te descarci aici, ca să te eliberezi, să te înţelegi mai bine şi să vezi ce e de reparat, de făcut. Dar personal cred că, în primul rând, ai nevoie de timp, ca să-ţi revii.